Trump zuří: Obama mi napíchl telefony!

Americký prezident Donald Trump přišel o víkendu s vážným obviněním, které zveřejnil, jak jinak, než na svém twitterovém účtu. Podle něj Barack Obama před loňskými volbami nechal odposlouchávat Trumpovi telefony. Současný prezident včera dokonce požádal Kongres, aby celou věc prošetřil, a to v souvislosti s vyšetřováním ruského zasahování do amerických voleb.

Podle amerického serveru New York Times je Trumpovo obvinění možná založeno na nepodložených konspiračních teoriích, jež ve čtvrtek vypustil do éteru host jedné americké radiové stanice, a která v pátek rozšířil server Breitbart News, vedený dříve Trumpovým hlavním poradcem Stephenem K. Bannonem. Nápadné totiž prý je, že Trump se této spekulace chopil, s razancí sobě vlastní, jen o necelých 24 hodin později. V sérii twitterových postů, obvinil Trump svého předchůdce z toho, že měsíc před volbami odposlouchával telefony v jeho sídle v newyorském mrakodrapu nazvaným Trump Tower. Neuvedl přitom ani zdroje, ani neposkytl žádné důkazy. Obamu přitom na Twitteru bez okolek označil jako „bad (or sick) guy“.

Mluvčí bývalého prezidenta Baracka Obamy označil Trumpovo obvinění za zcela mylné. Obama podle jeho slov nikdy nenařídil odposlouchávání žádného občana Spojených států. „Kardinálním pravidlem Obamovy administrativy bylo, že žádný představitel Bílého domu nikdy nezasahuje do nezávislého vyšetřování vedeného ministerstvem spravedlnosti,“ uvedl Obamův mluvčí Kevin Lewis v prohlášení.

Trump ani jeho spolupracovníci zatím podle serveru The New York Times nechtěli komentovat dotazy novinářů ohledně toho, zda jsou jeho obvinění založena na zprávách od výzvědných služeb či na dosud nezveřejněných údajích, které mají k dispozici státní agentury, a nebo na něčem úplně jiném – například spekulacích v tisku.

Podle agentury Reuters však již Trumpovo obvinění Obamy z odposlechů jednoznačně odmítl jak bývalý šéf amerických zpravodajských služeb FBI James Comey, tak i bývalý šéf národní rozvědky National Intelligence James Clapper.

Trump včera požádal Kongres, v němž má jeho republikánská strana většinu, aby vyšetřil, zda Obamova administrativa nezneužila své autority v průběhu prezidentské kampaně v roce 2016 v souvislosti s vyšetřováním možného ruského zasahování do průběhu voleb. V průběhu loňské volební kampaně totiž federální úřady zahájili vyšetřování vazeb mezi Trumpovými spolupracovníky a ruskou vládou. Demokraté podle agentury Reuters obvinili Trumpa, že se od této kauzy, která ho k jeho velké nelibosti stále pronásleduje, obviněním Obamy snaží odvést pozornost.

Káže vodu, pije víno. Americká auta Trumpovi nevoní.

Trumpova rally v grafech a číslech

Newsletter