Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Trumpova daňová reforma? Letos určitě ne

Nedávný neúspěch Donalda Trumpa při prosazování reformy zdravotnictví ukazuje neschopnost nového amerického prezidenta sjednotit za sebou svou stranu. A to bude mít negativní dopad na další slibovaná opatření, jejichž vidina byla na akciových trzích hnacím motorem tzv. Trump rally, jíž jsme byli svědky od vítězství Trumpa v listopadových volbách. Daňové reformy, kterou si Trump chce vzít na paškál jako další, se tak letos určitě nedočkáme.

Vyplývá to z rozhovoru, který televizi N-TV poskytla Sandra Navidi, zakladatelka mezinárodní finanční poradenské společnosti Beyond Global, sídlící v New Yorku, která debakl Trumpovy zdravotnické reformy (více ZDE) označila jako „totální nouzové přistání“. Pokud by reforma prošla, „hned v prvním roce by přišlo 24 milionů lidí o zdravotní pojištění a v následujících letech ještě mnoho dalších, a to nebylo možné prodat ani samotným republikánům,“ uvedla Navidi.

Reforma zdravotnictví přitom byla jednou z klíčových bodů Trumpova volebního programu. Podle expertky s její realizací Trump začal jako první, protože si jednak myslel, že to bude jednodušší, a navíc chtěl díky penězům ušetřeným ve zdravotnictví získat prostředky, kterými by pak mohl financovat další důležitý bod svého programu: daňové škrty.

Ty jsou však nyní v nedohlednu. Prosazení snížení daní bude podle expertky mnohem složitější než reforma zdravotnictví, protože daňová reforma je mnohem komplexnější. Podle ní teď záleží na tom, „jestli chce jen tu a tam rozdávat daňové dárky“, nebo provádět rozsáhlejší reformu. „To se už v tomto roce určitě nepodaří, neboť na to by musel za sebou sjednotit svou stranu, a ta je velmi rozštěpená.“

Dalším důležitým bodem Trumpova programu bylo zvýšení výdajů na infrastrukturu. Zde však zatím nejsou vidět žádné náznaky realizace. „Žádný pokrok, žádná vize, žádné detaily, žádný plán,“ uvedla Navidi.

Trump vs. Yellenová: Kdo hru rozehrál, kdo ještě není na hřišti?

Newsletter