Trumpova rally v grafech a číslech

Pár hodin po tom, co bylo zřejmé, že se Donald Trump stane 45. prezidentem Spojených států amerických, se akciový trh v zámoří propadl o pět procent. To byl však poslední delší okamžik, kdy se akcie, další cenné papíry či komodity dostaly do červených čísel. Od té doby už na finančním trhu úřaduje Trumpova rally. Co ale táhne tuto ziskovou sérii?

První den po zvolení Trumpa otevřely akciové trhy na nižších hodnotách, ale vzápětí si většina investorů uvědomila, co fiskální politika nového prezidenta bude pro americkou ekonomiku znamenat. Prohlášení o vnitřních deregulacích a silné preferenci domácí výroby začala tlačit akcie vzhůru.

Na prvním grafu lze vidět zisky komodit a cenných papírů za rok 2016 do prezidentských voleb, které se konaly osmého listopadu. Na druhém pak lze pozorovat pohyb stejných komodit a cenných papírů od prezidentských voleb do konce minulého týdne.

Prakticky beze změny je stále rostoucí ropa. Její cena rostla jak před volbami, tak po volbách. Jediný klesající trend od prezidentských voleb vykazuje zlato. Zlato zažilo největší rally na počátku roku 2016, v průběhu roku však začalo klesat. Nejvyšší nárůst zaznamenaly akcie s malou tržní kapitalizací, tedy většinou ty více rizikové. Trumpova rally tedy nejvíce posiluje rizikovější investování.

Zajímavé je také srovnání mezi akciemi jednotlivých sektorů v rámci indexu S&P 500.

Před volbami:

Po volbách:

Je zřejmé, že nejvyšší nárůst zaznamenaly akcie ve finančnictví. Šestnáct z nejlepší třiceti rostoucích firem bylo z finančního sektoru a pět bylo z průmyslového.

Newsletter