Trumpovo oznámkování. Prvních 100 dní na trzích a v ekonomice

S úderem konce dubna bude završeno prvních sto dní prezidentství Donalda Trumpa. Jak si vedl v prvních třech měsících v porovnání s předchozími prezidenty? Statistiky a zhodnocení přinesl server MarketWatch.com.

Přestože mnoho úspěchů současný americký prezident ještě příliš nezažil, finanční trhy za první tři měsíce přinesly pozitivní výsledky. Výkony akciových indexů jsou kumulativně v plusových číslech. Dow Jones posílil od počátku Trumpova prezidentství o 3,41 procenta a širší index S&P 500 o 3,29 procenta.

Tato čísla jsou však v kontrastu se současnou náladou na burze. Investoři jsou skeptičtí ohledně prosazení klíčové trojice reforem, kam patří reforma daní, snížení regulace na Wall Street a zvýšení investic na budování infrastruktury. Důvěra v prosazení těchto opatření je po fiasku se zdravotní reformou, bohužel pro blonďatého státníka, poměrně nízká.

Buffett v slzách? Asi ne, i tak ale na IBM přichází o stovky milionů

Pokud porovnáme výsledky prvních sto dní prezidentství hlav amerického státu od roku 1923, lze vidět, že růst indexu S&P 500 byl pod současným prezidentem osmý nejvyšší. Je však nutno vzít v potaz, že chybí ještě deset dní na to, aby byla statistika zcela kompletní.

Podle indexu Dow Jones se Trumpových sto dní nachází na desátém místě, přičemž sebraným datům jasně panuje Franklin Delano Roosevelt. Po jeho nástupu v roce 1933 za velké hospodářské krize vzrostl index díky výjimečným okolnostem o neuvěřitelných 79,7 procenta.

V reálné ekonomice je uplynulých 90 dní spíše průměrných. Nejlepší výsledky má Trump na trhu práce. Nových pracovních míst bylo ale stále vytvořeno měsíčně o něco méně než za Baracka Obamy či Billa Clintona, tehdy ale ekonomika zažívala dynamičtější růst.

Probuďte se a inkasujte dvojnásobné zisky. Předpověděl to index strachu

Pokud se v příštích deseti dnech něco stane, je více pravděpodobné, že to zatlačí Trumpovy statistiky spíše o něco níže, a to vinou mnohými očekávané korekce na finančních trzích.

 

Newsletter