Trumpovo vládnutí: Pozitivně jej hodnotí pouze Rusko a Izrael

Už je to téměř půl roku od okamžiku, kdy Donald Trump převzal pomyslné žezlo od Baracka Obamy a stal 45. americkým prezidentem. Není tedy na škodu jeho fungování v úřadu zhodnotit. Zajímavé ovšem není jen to, jak na Trumpovu vládu nahlíží sami obyvatelé Spojených států, ale také to, co si o ní myslí v ostatních zemích. A právě na tuto otázku se zaměřil nový výzkum Pew Research Center.

Dotazníkové studie se zúčastnilo více než 40 tisíc lidí ze 37 zemí. Obrázek o nejdůležitějších zjištěních může poskytnout následující graf od Statista, který publikoval server Zero Hedge. Červeně je vyznačen podíl obyvatel v dané zemi, kteří si myslí, že vliv vlády Donalda Trumpa na globální vývoj světa je pozitivní. Více než polovina obyvatel hodnotí Trumpovu vládu kladně pouze v Izraeli (56 %) a v Rusku (53 %). Velký počet lidí vnímá Trumpovu vládu jako dobrou také v Indii (40 %).

Švejkování: Proč Scalise? Jak utopit Donalda Trumpa

Nicméně s Trumpovou vládou nejsou spokojeni obyvatelé takřka všech ostatních důležitých zemí vyspělého světa. V Austrálii ji hodnotí kladně 29 % obyvatel, v Japonsku 24 %, v Kanadě a Velké Británii 22 %, v Jižní Koreji 17 %, ve Francii 14 % a v Německu pak pouhých 11 procent.

Pro srovnání jsou v grafu zaneseny (vyznačeny modře) podíly obyvatel, které s ohledem na globální vývoj hodnotili kladně vládu Baracka Obamy (data pocházejí z let 2014 až 2016). Výsledky ukázaly, že tu obyvatelé vybraných zemí, které jsou nyní nespokojení s vládou Trumpa, hodnotili výrazně kladně (podíl spokojených obyvatel se pohyboval kolem 80 %). Naopak v Rusku bylo s vládou Baracka Obamy spokojeno pouze 11 % lidí.

A proč je Trump tak nepopulární? Napovědět může to, jak lidé vnímají jeho politické kroky. Hodnocení vybraných rozhodnutí účastníky výzkumu ukazuje následující graf. Jen 32 % souhlasí s restrikcemi vůči muslimům, pouze 19 % se shoduje s Trumpovým postojem ohledně dohody o ochraně klimatu, necelá pětina podporuje Trumpovy názory ohledně mezinárodního obchodu a pouhých 16 % souhlasí s postavením zdi mezi Mexikem a USA.

Trump pohřbil pařížskou klimatickou dohodu

Následující graf pak ukazuje, jak účastníci výzkumu hodnotili osobu samotného Donalda Trumpa. Podle tří čtvrtin je arogantní, podle 65 procent netolerantní a podle 62 procent nebezpečný. Jako silného vůdce ho vnímá 55 %, jako charismatického 39 % a jako dobře kvalifikovaného pro prezidentský úřad 26 %. Pouze 23 % dotázaných si myslí, že se Donald Trump stará o obyčejné lidi.

Co jako první napadne Američany při slovu „Trump“?

Newsletter