Trumpovy sliby vystřelily Nasdaq a S&P 500 na rekord

AKTUALIZOVÁNO – Americké akcie dnes opět pokračovaly v rostoucím trendu. Po Trumpovu prohlášení o novém daňovém systému se technologický index Nasdaq i širší index S&P 500 dostaly na svá historická maxima. Stoupal i Dow Jonesův index, když nejvíce k růstu pomohl růst banky Goldman Sachs. Finančnímu sektoru se dnes dařilo na trzích nejvíce, rostl zhruba o 1,5 procenta. Nejhůř na tom byly utility se ztrátou téměř jednoho procenta.

Index Dow Jones stoupl o 0,58 procenta, na 20 171,20 bodu. Jeho růst táhl zejména růst akcií bankovní společnosti Goldman Sachs, její akcie rostly téměř o dvě procenta. Širší index Standard & Poor‘s 500 se zvýšil o 0,58 procenta na 2307,87 bodu. Index technologického trhu Nasdaq vzrostl o 0,58 procenta na 5715,18 bodu.

Velký nárůst zaznamenaly akcie mediálního gigantu Viacom, jehož čtvrtletní tržby i zisk byly lepší než odhady analytiků. Prudký propad zažily akcie sociální sítě Twitter. Ta ve čtvrtém čtvrtletí zaznamenala nejpomalejší tempo růstu tržeb od svého IPO z roku 2013. Akcie největšího výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola také oslabovaly, a to kvůli překvapivému poklesu celoročního zisku.

Největší událostí, která ovlivnila trhy, bylo vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten uvedl, že do dvou až tří týdnů jeho kabinet navrhne „fenomenální“ daňový systém. Investory a analytiky překvapila rychlost Trumpova kabinetu, který uvedl, že je s přípravou nového daňového v předstihu.

„Je to takový návrat Trumpovy rally,“ uvedl analytik Faraday Research Matt Weller, „V jeho inaugurační řeči padla slova o infrastruktuře a deregulaci, ale v posledních týdnech utichla. Dnes jsme mohli vidět návrat ‘animal spirit‘ na trh,“ dodal optimisticky,

„Trh je zaseklý na velice úzkém rozpětí a je nepravděpodobné, že nějaká událost tento trend naruší,“ uvedl hlavní ekonom First Standard Financial Peter Cardillo. „Politické napětí je to, co drží trh v takto malém rozpětí,“ dodal.

V růstu dnes pokračovala i ropa. Překvapivý pokles v zásobách benzinu způsobil, že poptávka vytlačila ceny nahoru. Lehká ropa WTI  rostla o 1,3 procenta a ropa Brent o jedno procento.

Newsletter