Tržby v maloobchodě solidně rostou i přes zdražení paliv

Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy vzrostly v dubnu reálně meziměsíčně o 0,8 procenta. Meziročně se tržby očištěné o vliv počtu pracovních dní zvýšily o šest procent, shodně jako bez očištění.

Spotřebitelský apetit Čechů si i v dubnu udržel velice solidní úroveň. Byť je pravdou, že v motoristickém segmentu došlo ke zpomalení tempa růstu tržeb o více než polovinu v porovnání s březnem. To ale může být dost dobře jen krátkodobý výkyv. Ve vlastním maloobchodě, bez zahrnutí motoristického segmentu, naopak tržby v dubnu v porovnání s březnem nepatrně zrychlily svůj meziroční růst.

Příznivým faktem také je, že Češi zůstali při chuti, co se spotřeby týče, i navzdory jistému zdražení pohonných hmot. Ty se v ČR na svém dně ocitly letos počátkem února, přičemž poté vzrostly. Zjevně však ne tolik, aby to vedlo byť jen k částečnému zpomalení růstu maloobchodních tržeb. Spotřebitelé jsou zjevně optimističtější nejen kvůli nízkým cenám pohonných hmot, ale i z jiných důvodů, jakým je zlepšující se situace na trhu práce a celkově slibné vyhlídky tuzemské ekonomiky při stále poměrně velmi nízké očekávané inflaci.

Newsletter