Tsipras žádá EU o dva roky navíc

Atény žádají o finanční pomoc ze zdrojů záchranného fondu ESM (European Stability Mechanism). Kancelář premiéra Tsiprase, kterou cituje agentura Bloomberg, uvedla, že Řecko žádá o dvouletý záchranný program z mechanismu ESM. Děje se tak jen chvíli poté, co se objevily zprávy, že řecká vláda zasedla na krizovém, mimořádném jednání.

Atény údajně právě žádají v rámci ESM o pokrytí veškerých finančních potřeb v následujících dvou letech, současně s plánem restrukturalizace dluhu. Návrh žádným způsobem nezahrnuje hospodářské reformy, o nichž se v posledních měsících diskutovalo. Vláda uvedla, že bude pokračovat ve vyjednáváních s cílem najít „životaschopnou“ dohodu v rámci eurozóny.

Šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem na svém účtu na Twitteru oznámil, že ministři dnes v 19 hodin zahájí telekonferenci, aby oficiální žádost Atén diskutovali.

ECB neodstaví řecké banky hned – sledujeme ONLINE

Není to přitom poprvé, co taková žádost zazněla – podle serveru FXStreet.com obdržela Evropská komise řeckou žádost o peníze ESM, údajně ke splacení dluhu vůči ECB, již v první polovině měsíce.

ESM před několika dny uvedl, že řecký dluh je udržitelný, protože eurozóna už zemi jeho značnou část odpustila a Atény jí nemusí osm let splácet úroky ani jistinu.

Z celkového dluhu 313 miliard eur má Řecko u eurozóny asi 184 miliard. Průměrná lhůta splatnosti řeckého dluhu vůči eurozóně je 32,5 roku a úroky z něj jsou velmi nízké, konstatoval dříve ESM.

Současný záchranný program vyprší dnešní půlnocí. Řecko neuhradí MMF dlužnou splátku ve výši 1,6 miliardy eur. Trhy ale již začaly obracet pozornost k další platbě, která Řecko čeká v červenci. Do 20. července má zadlužená země uhradit 3,49 miliardy eur ve prospěch unijních institucí v čele s ECB. Analytici varují, že prodlení splátky ECB by mohlo mít horší důsledky, než v případě MMF, především zmrazení nouzového financování ELA, na němž závisejí řecké banky.

Pomoc z východu? Turecko by prý mohlo zaplatit řecký dluh

Newsletter