Tuhle inflaci ECB nevysedí

Klíčové body

  • Evropská inflace opět posunula historický rekord na ještě vyšší hodnoty.
  • Čím déle bude vysoce inflační prostředí trvat, tím je větší pravděpodobnost vlivu na dlouhodobá inflační očekávání.
  • Očekáváme, že ECB ukončí nákupy aktiv ve třetím čtvrtletí, sazby pak poprvé zvýší ve čtvrtém čtvrtletí a bude pokračovat v prvním příštího roku.
Zdroj: Depositphotos

Evropská inflace opět posunula historický rekord na ještě vyšší hodnoty. Vysoko nad cílem Evropské centrální banky se nachází nejen celková, ale i jádrová inflace. Jejich výhled se přitom nelepší. Naopak. Z krátkodobého hlediska se maxima zřejmě dále posunou. Otázkou zůstává, co se stane z hlediska střednědobého. ECB podle nás tuto inflaci „nevysedí“.

Inflace dosáhla v březnu meziročního růstu 7,5 %. V jádrovém vyjádření, které je očištěné o ceny energií a potravin, pak vzrostla o 3 %. V obou případech jde o nejvyšší hodnoty za celou historii eurozóny. Největším tempem dosahujícím téměř 45 % rostly energie, po nich pak s 5 % následovaly potraviny. U jádrové inflace jsme pozorovali pokračující růst cen zboží (3,4 % y/y) i služeb (2,7 % y/y).

Navýšení rozdílu mezi celkovou a jádrovou inflací eurozóny je dáno nabídkovým šokem, který letos navíc umocnila válka na Ukrajině. S tímto šokem centrální banka nic nezmůže, což minulý týden uvedl i guvernér ČNB Jiří Rusnok. Globální nabídkové tlaky se však v dalších fázích projevují i v inflaci domácí. Čím déle tak bude vysoce inflační prostředí trvat, tím je větší pravděpodobnost vlivu na dlouhodobá inflační očekávání.

V současnosti lze předpokládat, že se sekundární inflační efekty projeví mnohem rychleji. Situaci navíc zhoršuje fakt, že se dění na Ukrajině příliš nelepší. K tomu se přidala další pandemická vlna v Číně umocňující problémy v dodavatelských řetězcích. To vše se projeví nejprve v cenách výrobců, které už v lednu přesáhly hranici 30 %, a můžeme předpokládat, že poté i ve spotřebitelských.

ECB je tak v nelehké pozici. Nejbližší inflaci nedokáže ovlivnit. Starat se musí především o střednědobý výhled, v jehož rámci může protiinflačně působit nízká reálná mzda, utaženější podmínky financování i zhoršující se spotřebitelská nálada. S ohledem na možné ohrožení inflační kotvy, kde si ECB může vzít ponaučení ze současné situace amerického Fedu, však Radě guvernérů nezbude nic jiného než začít jednat. Avšak velmi opatrně.

Vycházíme přitom z posledních komentářů představitelů ECB. Ti čím dál častěji pracují s vyšší inflací po delší dobu, a tedy i nutností upravit měnovou politiku na méně akomodativní, a to nejen s ohledem na nákupy aktiv, ale i úrokové sazby.

V základním scénáři očekáváme, že ECB ukončí nákupy aktiv ve třetím čtvrtletí. Sazby pak poprvé zvýší ve čtvrtém čtvrtletí a bude pokračovat v prvním příštího roku. Půjde však o velmi opatrný postup. V první fázi bude chtít banka úroky dostat na nulu. Růst nad tuto úroveň už bude mnohem pomalejší. Alternativní scénář by se nesl v duchu nárůstu evropské inflace až na dvouciferné hodnoty. Tehdy by ECB mohla začít zvažovat ukončení nákupů aktiv už v červnu a první zvýšení úroků ve třetím čtvrtletí.

Tržní očekávání jsou ještě razantnější. Eurové peněžní trhy vidí úroky na konci prvního kvartálu příštího roku o celý procentní bod výše. Z našeho pohledu je tento výhled přehnaný a nesedí do aktuálního nastavení forward guidance. Pohyb evropských tržní sazeb souvisí nejen s inflací, ale také s efektem přelití táhnoucím se napříč globálním dluhopisovým trhem. Aktuální výprodejní tlaky na bondovém trhu však zřejmě jen tak nepoleví.

Kurz eura se proti dolaru v posledních týdnech vyvíjí do strany. Zatímco u zelených bankovek je silným faktorem výhled amerických sazeb, u evropské měny hraje roli situace na Ukrajině. Dokud ta nebude vyřešena, euro jen tak nezíská potřebnou podporu, která by jej posunula výrazněji nad hranici 1,1200 EURUSD, jež je maximem pásma, v němž se pár obchoduje od začátku března.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1037 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 98,60 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0991 do 1,1120 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,34 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,05 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,24 až 24,47 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,86 do 22,24 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

 

Newsletter