Turecká centrální banka příliš nepřekvapila. Čeká liru další oslabení?

Zdroj: Depositphotos

Turecká centrální banka včera opět zvýšila úrokové sazby, tentokrát však „jen“ o 250 bodů na 17,5 %. Banka tak trochu překvapila trhy. Ty totiž očekávaly růst sazeb možná až na 20 %. Jedná se již o druhé utažení měnové politiky za sebou. Naposledy minulý měsíc zvýšila úrokové sazby z 8,5 % na 15 %. Jedná se tak o jasnou otočku o 180 stupňů od erdoganomiky, kterou Turecko vyznávalo po delší dobu.

Dříve totiž v rámci boje s růstem inflace turecká centrální banka snižovala úrokové sazby, z 19 % na konci roku 2021 až na 8,5 % v březnu tohoto roku. Činila tak naprostý opak toho, co většina ostatních centrálních bank. V Turecku tudíž bez překvapení zavládla obrovská inflace, která ke konci minulého roku vystoupala až přes 80 %. Výrazně také oslabovala turecká lira, na páru s americkým dolarem o více než 50 % za poslední rok.

V rámci boje s inflací a velmi slabou lirou tak v Turecku došlo k obměně vedení centrální banky a úplné otočce v boji s inflací. Červnové zvýšení úrokových sazeb se však zatím minulo účinkem, i po něm lira na páru s dolarem oslabila o více než 8 %.

Je však možné, že ani včerejší navýšení úrokové sazby na 17,5 % v boji proti slábnoucí liře a vysoké inflaci příliš nepomůže. Inflace v červnu byla 38 % a v následujících měsících by mohla dále vzrůst. Na vině bude primárně zvýšení některých daní, kterým se Turecko snaží podpořit svůj skomírající státní rozpočet. V následujících měsících se tak inflace může opět vrátit i nad úroveň 50 %.

Je tedy vysoce pravděpodobné, že úrokové sazby porostou v Turecku i nadále. Do konce roku se mohou vyšplhat i na 25 %. I přesto by však turecká lira nemusela být příliš lákavá pro investory i spekulanty a na páru s dolarem ještě oslabit na úrovně nad 28 TRY/USD. Na páru s korunou lira oslabila za poslední rok o více než 40 %. Meziroční inflace v červnu však byla prakticky stejná, takže čeští turisté výraznou slevu na své dovolené nepocítí. To by se nemělo měnit ani v následujících týdnech, kdy očekáváme růst inflace i oslabení liry. Tyto dva faktory se pak víceméně vykrátí.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, Purple Trading

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter