Turecká hrozba: Do října bez víz, nebo za uprchlíky neručíme

Turecko hrozí Evropské unii vypovězením dohody o vracení migrantů, pokud brzy nedojde na zrušení víz pro Turky cestující do EU. Pokud Brusel víza nezruší do října, nemůžeme zaručit další fungování ujednání o migrantech, které začalo platit letos v březnu a proud uprchlíků z Turecka do Řecka výrazně zpomalilo, řekl turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu v rozhovoru pro dnešní vydání německého deníku Bild.

Německo zastavuje na hranicích tisíce migrantů. Přicházejí statisíce

„Podívejme se třeba na dohodu o migrantech. Máme smlouvy, v nichž je jasně stanoveno, že v říjnu bude platit pro všechny Turky bezvízový styk. A když na tyto smlouvy poukážu, reagují najednou všichni podrážděně. Není ale přece možné, aby všechno, co je dobré pro EU, bylo z naší strany prováděno, a Turecko za to nic nedostalo,“ řekl ministr novinářům. Çavuşoglu také zdůraznil, že dohody by se měly dodržovat z obou stran a pokud k tomu nedojde, přestanou platit.

Podobné výroky na adresu EU zaznívají z Turecka v posledních měsících opakovaně. Evropská komise ale trvá na tom, že víza bude možné zrušit teprve ve chvíli, kdy budou splněny veškeré nutné podmínky. EU si pro zrušení víz stanovila celkem 72 podmínek, které se týkají mimo jiné zabezpečení dokladů totožnosti, řízení migrace, bezpečnosti, základních lidských práv a zpětného přebírání migrantů. Ankara ale podle Bruselu zatím všechny neplní a někteří eurokomisaři naznačili, že směrnice o bezvízovém cestování do konce roku nevznikne. Zdržení může přinést i kritika týkající se čistek ve veřejné správě a justici po nedávném neúspěšném pokusu o puč v Turecku.

Erdogan hájí čistky, Němci prý po sjednocení dělali větší

Newsletter