Na zahraničních trzích pozorujeme lehký výprodej dolaru proti euru a proti procyklickým měnám. Měny regionu v zisku. Koruna zpevňuje pod 25,55 za euro.

Tuzemská burza završila týden další ztrátou, v čele s Erste

Pražská burza dnes klesla o 1,32 % a kopírovala vývoj v západní Evropě. Index táhla dolů hlavně Erste Bank, která nakonec odepsala 3,77 % a zavřela pod 560 korunami. Pod poklesem se podepsala nervozita investorů ohledně rakouského bankovního sektoru, kterému tento týden Fitch srazil výhled na „negativní“ ze „stabilního“, navíc Erste včera pozastavila výplatu kuponu u některých svých obligací kvůli ztrátám v Maďarsku a Rumunsku.

ČEZ uzavřel slabší o 1,16 % na denním minimu 595,10 korun. Pokles tohoto titulu je spojen s nervozitou na trhu s ropou a plynem, navíc sektor utilit v Německu dnes oslabuje o více než 2 %.

Komerční banka byla dnes poměrně stabilní, na trhu byla vidět slušná likvidita na ceně 4880 korun, kde trhem prošlo několik „cross“ obchodů. Naopak VIG byl dnes opět slabší, klesl o dalších 1,33 % a tento týden celkově ztratil přes 3,5 %. O více jak 2 % klesly díky vybírání zisků akcie CETV a uzavřely po delší době pod 60 korunami. Objem obchodů dosáhl zhruba 600 milionů korun, což je mírně pod dlouhodobým průměrem.

Maďarsko i Polsko dnes shodně klesají o zhruba 0,8 %. Celkově burzy střední Evropy odepsaly tento týden měřeno indexem CECE 3,3 %. 

Newsletter