Tuzemská ekonomika stagnovala, zasáhly ji i tabákové daně

Tuzemská ekonomika ve druhém čtvrtletí roku pouze stagnovala. Je to zklamání, stejně jako zklamáním byla ranní data z Německa a Francie. České důvody od německých jsou ale zřejmě jiné.

Konsensus analytiků a ekonomů před zveřejněním českého HDP zněl +0,3 procenta mezikvartálně a 3 procenta meziročně. ČSÚ dnes zveřejnil první odhad, který bude následně dvakrát zpřesněn. V první čtvrtině roku česká ekonomika přidala 0,8 % mezikvartálně a 2,9 % meziročně.

Pro posuzování mezikvartální stagnace je důležité, že přišla v důsledku výrazného poklesu příjmů ze spotřební daně z tabákových výrobků, vyplývajícího z předzásobení koncem loňského roku na úkor letošního prvního a druhého čtvrtletí. Pro závěry o fundamentálním růstu české ekonomiky je to relativně příznivá zpráva ve srovnání s vývojem v sousedním Německu, kde zodpovědnost nese zahraniční obchod a tvorba kapitálu, zatímco spotřeba domácností i vlády byla lepší proti čtvrtletí prvnímu, které tamní statistický úřad přehodnotil o desetinu procenta negativně na 0,70 růst. Široké a zřejmě dlouhodobé jsou problémy Francie, která v reakci na opětovnou stagnaci ekonomiky odvolala fiskální cíl pro schodek veřejných financí na konci roku.

„Pro pozitivní vývoj ekonomiky a tvorby hrubé přidané hodnoty mělo klíčový význam pokračující oživení zpracovatelského průmyslu. Výrazně se dařilo zejména výrobě dopravních prostředků, pryžových a plastových výrobků. Naopak v odvětví finančního zprostředkování došlo meziročně k poklesu hrubé přidané hodnoty,“ poznamenal k meziročnímu vývoji ČSÚ. Zaměstnanost v pojetí národních účtů a po očištění o vliv sezónnosti ve 2. čtvrtletí meziročně vzrostla o 0,1 % a mezičtvrtletně se nezměnila. Ve 2. čtvrtletí bylo v národním hospodářství zaměstnáno 5,1 mil. osob.

Zatímco relativní shoda panovala před zveřejněním údaje na tom, že podporou růstu tuzemské ekonomiky byla spotřeba i průmysl, opak je pravdou u pohledu na zahraniční obchod. Někdo očekával negativní vliv čistého exportu, jiní růst i z této strany ekonomiky.

Jak se bude dařit české ekonomice? Výhled Roklen24 a anketa trhu

Špatné zprávy z Evropy: Německá ekonomika klesla, Francie stagnuje

Česká koruna v reakci na slabší údaj o HDP opět o něco oslabila a přiblížila se úrovni 28,00 k euru. K dolaru koruna obchoduje nad hladinou 20,9 Kč.

Koruna znovu padá o více než 10 haléřů na 27,95 Kč za euro, kvůli HDP

Newsletter