Tuzemská nezaměstnanost je nejníž za šest let

Tuzemský trh práce se razantně zlepšuje, potvrzuje červnová míra nezaměstnanosti. Je to patrné i z dalších údajů. Počet uchazečů na jedno pracovní místo dosáhl v červnu své vůbec nejnižší hodnoty (4,7) od roku 2008, tedy od doby, než se na českém pracovním trhu začala projevovat světová finanční krize a její dopady. Stejně tak volných pracovních míst, kterých je nyní evidováno téměř 97 tisíc, bylo naposledy více v listopadu 2008.

V červnu celkový počet uchazečů o zaměstnání poklesl o 3,1 procenta na 451 395, počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 4,6 procenta na 96 983 a podíl nezaměstnaných osob poklesl na 6,2 procenta.

V příznivém vývoji trhu práce se částečně odráží také probíhající sezóna a s ní spojené pracovní příležitosti, byť počet nově nezaměstnaných oproti květnu nepatrně stoupl. Navzdory citelnému poklesu míry nezaměstnanosti zatím nedochází k odpovídajícímu tlaku na růst mezd. To je ovšem pouze přechodná záležitost, daná také tím, že pracovníci, kteří získávají zaměstnání v současné době, se mnohdy řadí spíše k těm s podprůměrnou mzdou.
 
Vyšší tlak na růst mezd lze čekat v druhé polovině roku a hlavně pak v roce 2016, až míra nezaměstnanosti trvaleji klesne pod úroveň šesti procent. Za celý letošní rok vykáže míra nezaměstnanosti hodnotu 6,4 procenta.

Newsletter