Tuzemské sazby u hypoték na novém minimu 2,81 %

Úroková sazba hypoték v květnu posunula rekordní minimum na 2,81 procenta z 2,88 procenta v dubnu, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindex. Index je sestavován od roku 2003 a sleduje průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace.

Zájem o hypotéky znovu roste, v květnu si do bank přišlo sjednat hypoteční úvěr 8103 klientů, o 910 lidí víc než v dubnu. Vzrostl také celkový objem poskytnutých hypoték a to na 13,423 miliardy korun, oproti dubnu o 1,5 miliardy Kč více. Letošní rekord však stále drží březen s celkovým objemem přes 13,79 mld. Kč.

„Díky hromadným akčním nabídkám získávají dříve prakticky nedosažitelné ‚sazby od‘ uvedené v úrokových lístcích nový význam. Zatímco v minulosti šlo o sazby téměř nedosažitelné, aktuálně je skoro nerozumné nepokusit se vyjednávat o sazbu ještě nižší. Současné nízké sazby jsou tak přirozeným pilířem pro budoucí vyšší aktivitu klientů. Klienti, kteří splácejí hypotéky za současné sazby a které navíc banky naučily, že si mohou říci o výraznou slevu, už nebudou ochotni přijmout pasivně jakoukoli sazbu při budoucích vyšších úrovních,“ uvedl analytik Fincentra Josef Rajdl.  

Newsletter