Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Tuzemskému průmyslu se daří, eurozóně i Ukrajině navzdory

Průmyslová produkce v prosinci meziročně vzrostla reálně o 7,3 procenta, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o 4,7 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 0,6 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 12,0 procenta. Za celý rok 2014 průmyslová produkce vzrostla meziročně o 4,9 procenta a hodnota nových zakázek byla vyšší o 12,1 procenta.

Průmyslová výroba v ČR si v posledním měsíci loňského roku udržela solidní tempo růstu. Po očištění od vlivu počtu pracovních dní vykázala stejnou míru meziroční expanze jako v listopadu.

V souhrnu ale byla průmyslová data v prosinci ještě příznivější než v listopadu, a to z důvodu citelného nárůstu nových zakázek. Ty v procentním vyjádření po dvou měsících slabších nárůstů zaznamenaly opět nárůst dvojciferný. Jak průmyslová výroba, tak průmyslové zakázky se navíc meziročně srovnávaly s poměrně solidní základnou z prosince 2013, kdy tuzemský průmysl i zakázky táhla vzhůru tehdejší poměrně velmi silná zahraniční poptávka.

Celkově lze tedy shrnout, že tuzemský průmysl sice neroste tak jako v prvním pololetí loňského roku, kdy mu silným impulsem byla právě zahraniční poptávka, ale stále si i tak udržuje solidní tempo. A to navzdory hospodářskému útlumu v eurozóně a ochabnutí vývozu, které je výsledkem rusko-ukrajinského konfliktu. Z čísel za zakázky je navíc zjevné, že tento příznivý vývoj by jen tak ustat neměl.

Newsletter