Tuzemskému průmyslu se daří, eurozóně i Ukrajině navzdory

Průmyslová produkce v prosinci meziročně vzrostla reálně o 7,3 procenta, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o 4,7 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 0,6 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 12,0 procenta. Za celý rok 2014 průmyslová produkce vzrostla meziročně o 4,9 procenta a hodnota nových zakázek byla vyšší o 12,1 procenta.

Průmyslová výroba v ČR si v posledním měsíci loňského roku udržela solidní tempo růstu. Po očištění od vlivu počtu pracovních dní vykázala stejnou míru meziroční expanze jako v listopadu.

V souhrnu ale byla průmyslová data v prosinci ještě příznivější než v listopadu, a to z důvodu citelného nárůstu nových zakázek. Ty v procentním vyjádření po dvou měsících slabších nárůstů zaznamenaly opět nárůst dvojciferný. Jak průmyslová výroba, tak průmyslové zakázky se navíc meziročně srovnávaly s poměrně solidní základnou z prosince 2013, kdy tuzemský průmysl i zakázky táhla vzhůru tehdejší poměrně velmi silná zahraniční poptávka.

Celkově lze tedy shrnout, že tuzemský průmysl sice neroste tak jako v prvním pololetí loňského roku, kdy mu silným impulsem byla právě zahraniční poptávka, ale stále si i tak udržuje solidní tempo. A to navzdory hospodářskému útlumu v eurozóně a ochabnutí vývozu, které je výsledkem rusko-ukrajinského konfliktu. Z čísel za zakázky je navíc zjevné, že tento příznivý vývoj by jen tak ustat neměl.

Newsletter