Rizikově averzní nálada potápí akcie, evropské i americké výnosy padají. Dolar zůstává v zisku těsně nad 1,1700 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje lehce nad 25,40 za euro.

Tuzemský export na Ukrajinu propadl o polovinu, země zřejmě zmizí z vládní strategie

Vývoz tuzemských firem na Ukrajinu letos dál prudce klesá. Kvůli rusko-ukrajinskému konfliktu se export v dubnu propadl o 51,2 procenta na 1,49 miliardy korun. V květnu klesl o 43,1 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Podle Svazu průmyslu a dopravy bude Ukrajina pravděpodobně vyřazena ze seznamu 12 prioritních zemí Exportní strategie ČR 2012-2020.

„Pokud se jedná o nejbližší období, nelze očekávat zásadní obrat k lepšímu. Dokonce bych řekl, že v tomto směru může dojít na pár měsíců ještě k dalšímu zhoršování situace. Obrat může nastat až v okamžiku, kdy EGAP, eventuálně komerční pojišťovny, začnou vývoz opět na toto teritorium pojišťovat,“ řekl čtk místopředseda Asociace exportérů a ředitel ATAS elektromotory Náchod Otto Daněk.

Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) od února nepojišťuje nové projekty na Ukrajině. „Situaci denně analyzujeme a průběžně konzultujeme s našimi akcionářskými ministerstvy. Vše ovšem závisí na dalším vývoji v této zemi,“ uvedla mluvčí EGAP Hana Hikelová.

Ukrajina byla mezi zeměmi, o něž byl v posledních letech mezi českými exportéry a investory velký zájem. „Řada z nich tam má rozpracované projekty, objem kontrahovaných zakázek a projektů je cca 10 miliard korun, které stojí. A nyní je již bohužel jasné, že to bude dlouhodobá záležitost,“ řekla ředitelka sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu Dagmar Kuchtová.

Za prvních pět měsíců letošního roku se export na Ukrajinu propadl o 3,7 miliardy korun (29,4 pct) oproti předcházejícímu roku. „V procentickém vyjádření toto číslo vypadá velmi dramaticky, ale celkový podíl našeho vývozu na Ukrajinu činí 0,6 procenta, takže v globálním pohledu pro ČR nejde o zásadní výpadek. Z pohledu některých jednotlivých společností se však může jednat o poměrně velký problém,“ dodal Daněk.

„I na základě našeho doporučení podloženého zájmem firem byla Ukrajina zařazena mezi 12 prioritních zemí Exportní strategie ČR 2012-2020. Ta se nyní aktualizuje, bohužel s ohledem na současnou situaci bude velmi pravděpodobně vyřazena z 12 prioritních zemí,“ uvedla Kuchtová pro čtk.

Například potravinářské společnosti Hamé se ale na Ukrajině i přes současnou situaci daří. Krize však výrazně ztížila distribuci zboží v regionech. Navíc kupní síla Ukrajinců se kvůli devalvaci měny výrazně snížila. „I za těchto složitých podmínek se zatím Hamé na Ukrajině poměrně daří, v prvním pololetí jsme dokázali zvednout odbyt našich výrobků o více než deset procent v meziročním srovnání,“ uvedl generální ředitel Hamé Martin Štrupl.

Český vývoz na Ukrajinu dosáhl v loňském roce hodnoty 32,1 miliardy korun.

Newsletter