Tuzemský maloobchod ztrácí tempo, drží ho prodej aut

Tržby českých maloobchodníků v srpnu vzrostly o 0,6 % oproti červenci, po očištění o sezónní vlivy. V meziročním srovnání tuzemský maloobchod, po očištění o počet pracovních dní, posílil o 4,4 %.

Bez očištění dosáhl meziroční růst tržeb 2,7 %, k čemuž nejvíce přispěl prodej motorových vozidel a nepotravinářského zboží. Jedná se o výrazné zpomalení meziročního neočištěného růstu z červencového tempa 6,2 %, mj. v důsledku nižšího počtu pracovních dní.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel po očištění vzrostly reálně meziměsíčně o 0,5 % a meziročně se zvýšily o 11,3 %. Neočištěné tržby posílily meziročně o 7,8 %.

Zvýšení tržeb v samotném maloobchodě nejvíce ovlivnil růst prodeje zboží prodávaného přes internet či zásilkovou službu téměř o čtvrtinu, dále oděvů a obuvi o víc než desetinu, uvedl ČSÚ. Dál výrazněji rostly tržby z prodeje počítačů a komunikačních zařízení (o 12,7 %), za výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o desetinu. Naopak klesly tržby v prodejnách s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím a v obchodech s potravinami.

Newsletter