Tuzemský průmysl i maloobchod rostou nečekaně slabě

Tuzemská průmyslová produkce v srpnu meziročně vzrostla reálně o 6,3 %. Ve srovnání s předchozím měsícem byla ale po vyloučení sezónních vlivů nižší o 4,3 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 7,9 %. Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy klesly v srpnu reálně meziměsíčně o 0,9 %, meziročně se očištěné o vliv počtu pracovních dní zvýšily o 3,3 %. U průmyslu byl analytiky očekáván růst o 9,1 procenta, u maloobchodu o 7,5 procenta, obě čísla jsou tak výrazně za odhady.

Průmyslová produkce v srpnu 2015 meziročně reálně vzrostla o 6,3 %. Po očištění od sezónních vlivů byla průmyslová produkce meziměsíčně nižší o 4,3 %. K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +1,5 procentního bodu, růst o 10,2 %), výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (příspěvek +0,8 p.b., růst o 8,9 %) a výroba pryžových a plastových výrobků (příspěvek +0,7 p.b., růst o 11,1 %), uvedl dnes ČSÚ.

Hodnota nových zakázek v srpnu 2015 ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 7,9 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 12,5 %, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 0,7 %.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v srpnu 2015 meziročně vzrostly o 0,9 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 6,6 %. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o 5,3 %.

V maloobchodě kromě motorových vozidel se sezónně očištěné tržby snížily reálně meziměsíčně o 0,9 %. Meziročně se tržby zvýšily o 3,3 %, a to jak očištěné, tak i neočištěné o kalendářní vlivy (při stejném počtu pracovních dní v srpnu 2015 i 2014). Neočištěné tržby za prodej pohonných hmot vzrostly meziročně o 5,5 %, za prodej potravin o 4,3 % a nepotravinářského zboží o 1,8 %.

Nejvyšší meziroční růst tržeb zaznamenal tradičně prodej zboží prostřednictvím internetu a zásilkové služby (o 10,2 %). Tržby rostly také za prodej farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží (o 5,1 %), počítačového a komunikačního zařízení (o 5,0 %), výrobků pro sport, kulturu a rekreaci (o 4,8 %) a potravin v nespecializovaných prodejnách (o 4,7 %). 

Newsletter