Dopoledne zveřejněný index cen výrobců za eurozónu (výsledek výrazně nad očekávání) euru pomáhá na silnější úrovně. Hlavní měnový pár se pohybuje pod hranicí 1,1350 EURUSD. Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul pod 4,60 EURPLN.

Tuzemský průmysl i maloobchod rostou nečekaně slabě

Tuzemská průmyslová produkce v srpnu meziročně vzrostla reálně o 6,3 %. Ve srovnání s předchozím měsícem byla ale po vyloučení sezónních vlivů nižší o 4,3 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 7,9 %. Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy klesly v srpnu reálně meziměsíčně o 0,9 %, meziročně se očištěné o vliv počtu pracovních dní zvýšily o 3,3 %. U průmyslu byl analytiky očekáván růst o 9,1 procenta, u maloobchodu o 7,5 procenta, obě čísla jsou tak výrazně za odhady.

Průmyslová produkce v srpnu 2015 meziročně reálně vzrostla o 6,3 %. Po očištění od sezónních vlivů byla průmyslová produkce meziměsíčně nižší o 4,3 %. K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +1,5 procentního bodu, růst o 10,2 %), výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (příspěvek +0,8 p.b., růst o 8,9 %) a výroba pryžových a plastových výrobků (příspěvek +0,7 p.b., růst o 11,1 %), uvedl dnes ČSÚ.

Hodnota nových zakázek v srpnu 2015 ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 7,9 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 12,5 %, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 0,7 %.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v srpnu 2015 meziročně vzrostly o 0,9 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 6,6 %. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o 5,3 %.

V maloobchodě kromě motorových vozidel se sezónně očištěné tržby snížily reálně meziměsíčně o 0,9 %. Meziročně se tržby zvýšily o 3,3 %, a to jak očištěné, tak i neočištěné o kalendářní vlivy (při stejném počtu pracovních dní v srpnu 2015 i 2014). Neočištěné tržby za prodej pohonných hmot vzrostly meziročně o 5,5 %, za prodej potravin o 4,3 % a nepotravinářského zboží o 1,8 %.

Nejvyšší meziroční růst tržeb zaznamenal tradičně prodej zboží prostřednictvím internetu a zásilkové služby (o 10,2 %). Tržby rostly také za prodej farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží (o 5,1 %), počítačového a komunikačního zařízení (o 5,0 %), výrobků pro sport, kulturu a rekreaci (o 4,8 %) a potravin v nespecializovaných prodejnách (o 4,7 %). 

Newsletter