Tuzemský průmysl příjemně překvapil (komentář)

Průmyslová produkce v září meziročně vzrostla reálně o 8,3 procenta, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o 5,6 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 4,5 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o patnáct procent.

Září přináší prudký růst českého průmyslu i stavebnictví

Zatímco od května do srpna letošního roku byla znát postupná ztráta dynamiky tuzemské průmyslové produkce, zářijová čísla tento trend zvrátila. Jsou tak příznivým překvapením. Průmysl v září vykázal tempo produkce srovnatelné s předkrizovými měsíci prvního pololetí roku 2008. Pokud by si tuto úroveň produkce udržel v příštích měsících, lze konstatovat, že důsledky světové finanční krize definitivně překonal. Nutno však upozornit, že podnikatelé v průmyslu očekávali v říjnovém šetření snížení tempa výrobní činnosti pro další tři měsíce.

Aktuální čísla za průmysl jsou po včerejších příznivých výsledcích maloobchodu dalším potvrzením, že oživování tuzemské ekonomiky je poměrně robustní a že jej zatím neohrožují nepříznivé zahraniční vlivy, například ekonomický útlum v eurozóně. 

Newsletter