Tuzemský průmysl se slibně nadechuje, pozor ale na zakázky

Podmínky v tuzemském průmyslu se v listopadu zlepšily. Index PMI mírně stoupl z říjnových 54 bodů na 54,2 bodu, předtím tři měsíce klesal. Průzkum dnes zveřejnila společnost Markit Economics s tím, že index je nad dlouhodobým průměrem 52,9 bodu.

Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Předělem mezi růstem a poklesem je hranice 50 bodů.

„Indexu PMI se podařilo zpomalit nedávný skluz, když v listopadu vykázal první měsíční růst od července. Expanze výrobního sektoru bude nicméně ve čtvrtém čtvrtletí zřejmě nejslabší od třetího čtvrtletí 2013, vzhledem k dalšímu zvolnění růstu nových zakázek,“ uvedl vedoucí ekonom u společnosti Markit Trevor Balchin.

Hodnoty indexu za říjen a listopad spolu s dalšími předstihovými a měsíčními indikátory od ČSÚ podle analytičky Raiffeisenbank Daniely Milučké naznačují, že česká ekonomika a průmysl i ve čtvrtém čtvrtletí vykážou solidní růst.

Ve srovnání s eurozónou si česká ekonomika podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka vede velmi dobře. „Hodnota PMI v České republice převyšuje hodnoty v eurozóně jako celku i jednotlivých zemích s výjimkou Itálie,“ uvedl.

Tempo růstu nových zakázek zpomalilo čtvrtý měsíc v řadě na nejmenší tempo od června 2013. Zpracovatelská výroba i tvorba nových pracovních příležitostí v listopadu rostla rychleji. Rovněž růst nákupní aktivity se v listopadu zrychloval. Ceny vstupů v listopadu klesly třetí měsíc v řadě.

Newsletter