Tuzemský průmysl v říjnu oživil. Stavebnictví poprvé klesá

Tuzemský průmysl v říjnu zrychlil meziroční růst na 3,8 procenta po zářijovém revidovaném zvýšení o procento. K růstu přispěl opět hlavně automobilový průmysl, klesla výroba elektřiny. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu.

Ve srovnání s předchozím měsícem byla průmyslová výroba po vyloučení sezonních vlivů vyšší o 1,5 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 6,5 procenta, výrazněji rostla u zahraničních zakázek. Říjnové tržby průmyslových podniků se zvýšily o dvě procenta.

Automobilový průmysl v říjnu meziročně vzrostl o 19 procent. Vedle něj k růstu přispěla také výroba gumy, plastů a elektrických zařízení. Výroba v energetice se snížila o 12,6 procenta, pokles tedy zpomalil ze zářijových 18,6 procenta. Chemický průmysl klesl o 21 procent.

Průmyslové podniky v říjnu nabíraly nové pracovníky. Ve firmách s 50 a více zaměstnanci se jejich počet zvýšil proti loňsku o 3,6 procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda meziročně vzrostla o 2,5 procenta na 28.337 korun.

Stavební produkce v Česku ale v říjnu letos poprvé klesla. Meziročně se snížila o 1,3 procenta po zářijovém revidované růstu o 1,3 procenta. V porovnání s loňským říjnem ale stavebníci zahájili stavbu více nových bytů, dokončili jich však méně.

Bilance zahraničního obchodu České republiky skončila v říjnu přebytkem 13,3 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku to bylo o 1,2 miliardy více. Také tyto předběžné údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Při započítání nového pronájmu stíhaček JAS-39 Gripen ve výši 9,9 miliardy Kč saldo ale klesne na 3,5 miliardy korun.

Newsletter