Na zahraničních trzích pozorujeme velmi lehký výprodej dolaru proti euru a proti procyklickým měnám. Měny regionu v zisku. Koruna zpevňuje k 25,55 za euro.

Tvorba míst v americké ekonomice raketově roste

Americká ekonomika v listopadu podle nové vládní zprávy zaznamenala raketový nárůst počtu pracovních míst. V soukromém i veřejném sektoru, mimo zemědělství, vzniklo za minulý měsíc celkem 321 tisíc míst, což je nejvyšší údaj od ledna 2012. Listopad byl v tomto ohledu ještě mnohem úspěšnější než již tak solidní říjen, za který byla původní statistika 214 tis. revidována na 243 tis. Listopadový výsledek s výrazným předstihem překonal očekávání trhu nastavené na 230 tis.

Tvorba pracovních míst již deset měsíců za sebou dosahuje minimálně 200.000 měsíčně, což představuje nejdelší takovou sérii od roku 1994.

Tvorbu pracovních míst v USA ženou služby a malé firmy

Naprosto převážnou většinu nově vzniklých pozic zajistil soukromý sektor, kde v listopadu přibylo 314 tisíc míst (očekávání 225 tis.). To je výrazně vyšší číslo v porovnání se středeční statistikou agentury ADP, která přírůstek nových pozic (zaznamenává pouze soukromý sektor) spočetla na 208 tisíc.

Mile překvapil i sektor výroby, kde tvorba zrychlila z 20 tis. na 28 tis., nad očekávaných 15 tis.

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech dle očekávání potvrdila říjnovou úroveň 5,8 %. Drží se tak již delší dobu u 6letých minim. Očekávanou zprávu z trhu práce doplňují údaje o vývoji průměrných mezd, které v listopadu meziměsíčně rostly o 0,4 % nad očekávaných 0,2 %, a zrychlily tak po 0,1% navýšení v říjnu.

Silná čísla z trhu práce žádnou velkou euforii na akciovém trhu nerozpoutala, futures na Wall Street indikují mírné zisky do 0,2 %. Zareagoval ale dolar, který vůči euru prudce posílil zpět pod 1,2300. 

Zvyšování zaměstnanosti spolu s růstem mezd by mohl přimět Fed k dřívějšímu zvyšování nynějších prakticky nulových úrokových sazeb. Většina ekonomů nyní čeká, že sazby se v USA začnou zvyšovat ve druhé polovině příštího roku. Tempo růstu americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalilo na 3,9 procenta ze 4,6 procenta ve druhém kvartálu a za šest měsíců od dubna bylo nejrychlejší za 11 let.

Newsletter