Twitter tasí novou zbraň – live video Periscope

Sociální síť Twitter uvedla na trh novou aplikaci – Periscope. Tato aplikace umožňuje uživatelům sdílet aktuálně nahrávané video přímo svým “followerům“. Twitter koupil Periscope minulý měsíc. Stál jej 100 milionů dolarů a nejedná se o nic jiného, než o odpověď na Meerkat – měsíc starou aplikaci, která taktéž umožňuje sdílet živě nahrávaná videa a která na festivalu SXSW vzbudila slušný rozruch.

To, že jste díky Periscope právě „live“, díky upozornění okamžitě vidí i vaši “followeři“, kteří se mohou hned připojit, komentovat a posílat srdíčka. Vše v reálném čase. Čím víc srdíček dostanete, tím víc jich na screenu bude,“ uvedl Twitter v informacích na iTunes. Srdíčka jsou v podstatě ekvivalentem “like“ na Facebooku. Když živé vysílání skončí, je k dispozici záznam. Shlédnout jej můžete ale jen do 24 hodin od pořízení, než se automaticky smaže. Uživatelé mohou odkaz se záznamem tweetovat a pochopitelně si jej můžete uložit. Aplikace je zatím dostupná pouze pro operační systém iOS.

Začátkem března Twitter aplikaci Meerkat zablokoval propojení. V podstatě zabraňuje uživatelům Meerkat přidávat své “followery“ z Twitteru. Periscope a Meerkat jsou jen dvě z řady obdobných aplikací. Ustream a Livestream jsou jen příkladem dalších, které využívají lepšího datového pokrytí chytrých telefonů. Aplikace tohoto typu nabývají na síle. Greylock Capital – venture capital firma ze Silicon Valley potvrdila, že Meerkat vzbudila silný zájem investorů – podle TechCrunch s výnosem přibližně 12 milionů dolarů.

Ovšem podle analytiků mají právě aplikace Periscope a Meerkat potenciál být víc než jen modní. „Nepřekvapilo by mě, kdyby se uvedením Periscope spustila “druhá vlna“. Udělat z toho ale udržitelnou dlouhodobou službu bude výzva,“ řekl CNBC Ben Wood, vedoucí výzkumu v CCS Insight „Její úspěch bude také odvozen od toho, co se bude živě sdílet.“

Aplikace, které umožňují živé sdílení videa, také vzbuzují spoustu otázek kolem událostí, na které se vztahují přísná autorská práva – například fotbalové zápasy. Uživatel by mohl teoreticky vysílat celé utkání přímo ze svého smartphonu. „Pokud je lidé budou používat i na těchto událostech, postihovat takové chovaní bude velmi těžké,“ dodal Wood.

Změní letos Twitter svou tvář?

Tweetovat budeme na Google

Newsletter