UBS snižuje náklady a posiluje zisk, za 300 mil. EUR urovná spor v Německu

Švýcarská bankovní jednička UBS ve druhém čtvrtletí zaznamenala nárůst zisku o 15 procent vlivem nižších nákladů, kdy hospodaření podpořila divize investičního bankovnictví. Banka vydělala celkem 792 milionů CHF a překonala očekávání analytiků, kteří v průměru odhadovali kvartální zisk 719,3 mil. CHF.

Bance se pod vedením Sergia Ermottiho podařilo snížit náklady oproti loňské úrovni o 2,1 miliardy franků na 5,9 mld. CHF. Relativně k výnosům se snížily na úroveň 82,8 procenta z 86,2 procenta.

Loňské výsledky negativně ovlivnily náklady na urovnání sporu v USA. UBS dnes uvedla, že se dohodla na urovnání vyšetřování v Německu kvůli podezření z napomáhání daňovým únikům. Zaplatí zhruba 300 mil. EUR, z toho ve druhém čtvrtletí vyčlenila 120 mil. CHF. Celkem ale za 2Q zaúčtovala mimořádné náklady na soudní spory ve výši 254 mil. EUR. Dalším obviněním UBS čelí také ve Francii a v Belgii. V loňském 2Q banka zaúčtovala 885 mil. USD jako náklad na urovnání vyšetřování prodeje hypotečních dluhopisů v USA.

UBS, která je světovou jedničkou na poli wealth managementu, v této divizi klesl hrubý zisk o 36 procent na 355 mil. CHF, ačkoli analytici očekávali zisk 671 mil. CHF. Objem spravovaných peněz nicméně ve čtvrtletní vzrostl o 10,7 mld. CHF. V roce 2012 se UBS rozhodla omezit podnikání v investičním bankovnictví. Zisk této divize ve čtvrtletí klesl o 25 procent na 579 mil. CHF (nad očekáváním 511 mil. CHF).

Cílem UBS je posílit návratnost kapitálu (ROE) vyjadřující ziskovost banky na více než 15 procent do roku 2016. V prvním pololetí dosáhlo ROE 7,6 procenta. Akcie UBS od začátku roku oslabily o 1,8 procenta.

Credit Suisse oznámila rekordní pokrizovou ztrátu a konec obchodů s komoditami

Švýcarská bankovní dvojka Credit Suisse ve 2Q propadla do rekordní ztráty, nejvyšší od krizového roku 2008, vlivem zaplacení urovnání sporu s americkými úřady. Banka oznámila další reorganizaci divize investičního bankovnictví a ukončení obchodování s komoditami.

Newsletter