„Udržitelné město“ na prahu dokončení

V posledních letech se ve Spojených arabských emirátech (SAE) děje dost zajímavých věcí. Největším současným projektem je nejspíše nové město plné robotických automobilů, ekologických domů a vil využívajících solární energii. Náklady na vybudování tohoto města šplhají k 354 milionům dolarů, v budoucnu by se mohly však ještě zvýšit. Důležité ale je, že tento riskantní podnik přilákal již mnoho pozornosti.

Možná se může zdát, že se SAE snaží tímto krokem odčinit svou pozici největšího producenta ropy. Ve skutečnosti ale vlastní produkce černého zlata není problémem, je to právě množství skleníkových plynů vypuštěných do ovzduší za poslední dekády. Samotná vláda SAE uznala, že přišel čas pro velké změny, a je ochotna poskytnout více peněz na projekty výše popsaného typu. 

V posledních několika letech se vláda SAE snaží snížit národní závislost na fosilních palivech. Je zde také narůstající zaměření na vývoj environmentálně šetrných zdrojů energie. I když takové změny nejsou snadné, Spojené arabské emiráty jsou v té správné pozici na provádění tak zásadních změn. Ačkoli není jisté, zda bude udržitelné město okamžitým úspěchem, může se stát alespoň skvělou příležitostí pro zkoumání a následné zlepšování.

Konkrétně na tomto projektu pracuje společnost Diamond Developers. Ta je v procesu budování kompletně nového města ležícího 18 mil od centra Dubaje. Na rozdíl od jakéhokoli města na světě, tento projekt bude produkovat více energie, než bude sám spotřebovávat. Proto dostal projekt název „Udržitelné město“, který vyjde SAE na neuvěřitelných 354 milionů dolarů. Pokud půjde vše podle plánu, vybudování města a jeho infrastruktury by mělo být kompletní do roku 2019.

To nejatraktivnější na tomto „Udržitelném městě“ je nejspíše jeho schopnost produkovat pouze čistou a obnovitelnou energii. Nejvíce se projekt soustřeďuje na solární energii, neboť solární panely budou na každém domě a vile tohoto města. Dalším zajímavým faktem je, že po městě budou jezdit samořízené automobily, což je technologie čím dál více populární po celém světě. Zatím ale není jasné, zda budou poháněny elektřinou nebo jiným ekologickým palivem.

Budování udržitelného města započalo již v roce 2013. Výstavba plochy o rozloze 113 akrů na naprosto neobydleném místě byla sice obrovská výzva, ale samotné budování pokračuje bezproblémově. I když se projekt zaměřuje na samořízené automobily, ve většině čtvrtí města se žádná auta vyskytovat nebudou. Mnozí rezidenti budou využívat elektricky poháněnou městskou dopravu, další možností pro ty preferující malebnější cestování bude kočár tažený koňmi. Navíc každý vlastník domu obdrží zadarmo elektrický golfový vozík nebo dotaci ve výši 10 000 dolarů na nákup vozidla splňující směrnice města.

První část tohoto města, kterou tvoří 500 vil a 89 apartmánových budov, je již vybudována. Součástí je také množství kancelářských a obchodních prostorů, díky kterým se toto město promění v živé centrum. Během druhé fáze výstavby bude zbudována škola, mešita, muzeum a nákupní středisko. Díky tomu, že ceny domů budou začínat na „pouhém“ jednom milionu dolarů, můžeme vidět, že Spojené arabské emiráty mají opravdový zájem o úspěšný start tohoto projektu.   

Newsletter