Uhlí je „out“. Švédská elektrárna spaluje oblečení H&M

Poslední náklad uhlí do elektrárny Malarenergi ve Švédsku přijel minulé úterý. Elektrárna bude elektřinu vyrábět pomocí spalování biopaliva včetně vyřazeného oblečení. A jaké jiné než nejznámější švédské módní značky Hennes & Mauritz (H&M). Proč se vedení elektrárny rozhodlo spalovat látky z obchodu? 

Kombinovaný komplex teplárny a elektrárny severozápadně od Stockholmu se nachází v procesu transformace. Ta má spočívat v tom, že do roku 2020 nebude používat na výrobu energie žádná fosilní paliva. Mezi hlavní palivo bude patřit recyklované dřevo a odpad, mezi které bude patřit i oblečení ze známého řetězce H&M.

„Pro nás se u oblečení jedná o spalovatelný materiál. Našim cílem je používat pouze obnovitelná a recyklovaná paliva,“ uvedl pro agenturu Bloomberg vedoucí dodávek elektrárny Jens Neren.

Elektrárna je v provozu už 54 let. Nachází se ve Vasteras zhruba 100 kilometrů od hlavního města Švédska. Právě tato severská země se může chlubit téměř bezemisním systémem. Vděčí za to zejména vodním, jaderným a větrným elektrárnám. Transformací starých elektráren v moderní zařízení operujících s biopalivy a odpadem by se mohla největší severská ekonomika zbavit posledních fosilních paliv do konce dekády.

Elektrárna Malarenergi uzavřela dohodu se sousedním městem Eskilstuna, aby mohla pálit jejich odpad. Část odpadu pochází také z centrály Hennes & Mauritz, která ve městě sídlí. Zpráva na veřejnost pronikla poprvé ve švédské televizi. Vasteraská elektrárna už letos spálila už 15 tun oblečení z H&M, odpadu bylo celkem 400 tisíc tun. Elektrárna má smlouvy na dodávky s několika dalšími městy v okolí, dokonce odpad dováží z Británie, a to na pohon hlavního kotle.

Elektrárna zajišťuje dodávky elektřiny pro zhruba 150 tisíc domácností. Vrchol výroby byl v roce 1996, tehdy elektrárna ročně spálila 650 tisíc tun uhlí.

„Firma H&M nepálí žádné oblečení ani látky, které jsou použitelné. Nicméně je naší povinností, abychom se ujistili, že kusy, které obsahují plíseň, nebo nejsou v souladu s našimi předpisy, jsou zlikvidovány,“ uvedla vedoucí komunikace Hennes & Mauritz ve Švédsku. Fanoušci značky H&M se tedy nemusí bát. Buď si koupí bezpečně použitelné zboží, nebo skončí v kotli a přispěje k zásobování energie Švédska.

Minulý týden obdržela elektrárna ve Vasteras poslední dodávku uhlí, která by měla pomoci pohánět dva generátory až do roku 2020. Za dva roky bude totiž v provozu nový kotel na spalování dřeva.

Newsletter