„Ukecaný“ Fed. Co přináší časté vystupování centrálních bankéřů?

Každý člen měnového výboru Federálního rezervního systému (Fed) letos vystoupí v průměru pravděpodobně až čtrnáctkrát. To je čtyřikrát více než v roce 1996. Podle Deutsche Bank je výstupů tolik, že se investoři topí v informacích a jejich interpretaci. Co znamená tento rostoucí trend pro trhy?

Zástupci FOMC mají od poloviny 90. let každým rokem stále více veřejných projevů. Uvedl to pro CNBC hlavní ekonom Deutsche Bank Torsten Slok.

„Na veřejnost proniká tak značné množství informací ze strany Fedu, že se při interpretaci téměř topíme v tom, co vlastně chce říct. Problém je, že když hovoří více hlasů, skoro vždy se objeví na jedno téma několik odlišných názorů,“ uvedl ekonom.

Slok však zdůraznil, že transparentní přístup centrální banky pomáhá „zdravému vývoji“ finančních trhů. Zvýšená frekvence komunikace ze strany Fedu se neprojevuje jen v proslovech, ale také v počtu vydaných odborných paperů a příspěvků na blozích. Jedna z největších změn v komunikaci přišla v roce 2011, kdy tehdejší prezident Fedu Ben Bernanke čtvrtletně pořádal tiskovou konferenci po vydání prohlášení o budoucí strategii měnové politiky.

Stojíme na prahu nového zlatého věku?

„Efekt měnové politiky na ekonomiku dnes závisí nejen na změnách jako takových, nýbrž i na očekávání veřejnosti, kam se bude strategie ubírat. Tato očekávání mají totiž efekt na současnou finanční situaci, která vzápětí ovlivňuje růst ekonomiky, nezaměstnanost a inflaci,“ řekl v roce 2013 Bernanke. „Komunikace o měnové politice tak zůstane klíčovým elementem Fedu, aby dokázal naplnit svoje cíle,“ předpověděl dále bývalý šéf Fedu, což v rozhovoru CNBC potvrdil i Sam Rines, ekonom a stratég z Avalon Advisors.

Fed nepřekvapil. Ponechává úrokovou sazbu z poloviny března

„Pokud bude Federální banka přesně a jednoduše navádět trhy na konkrétní scénář, bude to pozitivum. Pokud však u investorů ztratí důvěru a tím i kontrolu nad dalším vývojem, může to vést k negativnímu vývoji v rámci splnění jejich cílů,“ uvedl ekonom Avalon Advisors.

Torsten Slok hodnotí situaci celkově pozitivně. Komunikace je podle něj dobrá nejen pro investory, ale i pro americkou veřejnost. „Alespoň máme představu, kam Fed směřuje. Jestli je jejich častá komunikace dobrá nebo špatná nám ale poví až čas,“ zhodnotil.

Newsletter