Ukradená data už neseženete jen na „dark webu“

Koupit si ukradená data od hackerů může být daleko jednodušší, než si myslíte. Doposud se tak nějak vědělo, že pokud chcete sehnat údaje o kreditních kartách nebo přístupech k Netflix účtům, musíte se vydat na takzvaný „dark web“. Nová zpráva však přichází s překvapivou informací. Hackeři totiž podle ní inzerují i na serverech jako je YouTube a citlivá data prodávají i na standardních webových stránkách.

Zpráva „The Hidden Data Economy“, kterou vypracovala společnost Intel Security, poodkrývá jak ceny, které jsou ochotni zájemci o ukradené informace zaplatit, tak i o jaký druh účtů mají zájem. Navíc dodávají. „Nepotřebujete být nijak technicky znalý, spoustu věcí si můžete koupit velmi jednoduše.“

Inzerce třeba na YouTube

Podle Intel Security vyjdou v USA informace o kreditní kartě s unikátním trojmístným kódem na zadní straně na 5 až 8 dolarů. V Evropské unii za ni zaplatíte přes třicet dolarů. Za kartu s veškerými informacemi, jako je jméno majitele, fakturační adresa a číslo sociálního pojištění, zaplatíte v USA 30 dolarů. Cena závisí také samozřejmě na tom, jaký je na kartě disponibilní zůstatek. Mimo kreditní karty se prodávají také PayPal účty. Přístup k účtu, na kterém je 5 až 8 tisíc dolarů, koupíte za 200 až 300 dolarů.

Celý proces je stále více profesionální. Prodejci využívají sofistikovanějších metod a k inzerci využívají například i YouTube. Samani dodává, že o problematice jsou firmy jako YouTube informovány, ale připouští, že je těžké „pohlídat“ všechna videa, která jdou online.

Co všechno seženete?

Jak již bylo zmíněno, nejsou to jen informace o kreditních kartách, které můžete sehnat. Intel Security informuje také o tom, že k mání byl například přístup do systému francouzského vodního generátoru nebo dokonce údaje z vysokých škol. Vysoká poptávka je také po Netflix účtech, Hulu účet koupíte za „směšných“ 55 centů. Účty k službám HBO NOW a HBO GO nyní seženete za méně než 10 dolarů. Sehnat se dají i věrnostní účty do hotelových řetězců.

„Největší obavy mám z toho, do jak osobní roviny se tento „business“ dostal. Pokud byste chtěli, mohl bych vám ukázat, kde si můžete koupit něčí přihlašovací údaje do banky. Můžete pak s klidem předstírat něčí identitu.“

Newsletter