Na devizových trzích pozorujeme mírné tlaky na slabší dolar. Proti euru se americká měna drží v pásmu posledních dní mezi 1,1850-1,1890 EURUSD. Vzhledem k absenci domácích dat by se kurz koruny měl vyvíjet dle zahraničního dění. Aktuálně se obchoduje pod 25,50 za euro.

Ukrajina dostane jen tolik plynu, za kolik zaplatí předem, rozhodl Gazprom

Gazprom požaduje od Ukrajiny, aby od nynějška platila za dodávky plynu v předstihu. Kyjevu jen za pár hodin vyprší lhůta, do kdy má zaplatit ruské energetice dluh za odběr plynu. Pokud tak neučiní, bude dostávat jen tolik plynu, kolik si předem zaplatí.

Ukrajina dluží za předchozí dovoz suroviny několik miliard dolarů a dle Gazpromu neuhradil platby ani za červnové dodávky.

Gazprom bude pokračovat v dodávkách dojednaných objemů plynu pro evropské odběratele. Podle něj je Ukrajina povinna přeposílat surovinu, která protéká plynovody přes její území.

„Dnes od 10:00 moskevského času převedl Gazprom Naftogaz, v souladu se stávající smlouvou, do (režimu) zálohových plateb za dodávky plynu. Ode dneška bude ukrajinská společnost pouze dostávat ruský plyn, za který již zaplatila,“ uvedl podle agentury Reuters Gazprom ve svém prohlášení.

Ukrajina do 8:00 SELČ neuhradila požadovaný dluh ve výši 1,95 miliardy dolarů (téměř 40 miliard Kč), neboť podmiňuje jeho splacení snížením ceny za ruské exportní dodávky. Moskva nabízí částku 385 dolarů, Kyjev žádá větší slevu.

V dané situaci hrozí přerušení dodávek, které by mohlo zasáhnout i tok ruského plynu do Evropy, kam polovina této suroviny z Ruska proudí přes Ukrajinu. Dřívější spory mezi Ruskem a Ukrajinou před pěti a osmi lety vedly k omezení dodávek na západ.

Rusko a Čína uzavřely dohodu o dodání plynu. Jaký je její význam?

Gazprom se dohodl s Čínou na dodávkách plynu na 30 let

Přiškrcení kohoutků Ukrajině může Gazpromu hodně ublížit, tvrdí analytik

Newsletter