Ukrajina přestane brát ruský plyn. Moskva cílí na Maďary

(Aktualizováno 13:58) Ukrajina přestane od 1. dubna odebírat zemní plyn z Ruska. Řekl to dnes ukrajinský ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn. Kyjev se podle něj po zimě bez ruského plynu obejde.

Demčyšyn už krátce po pátečních jednáních se svým ruským protějškem Alexandrem Novakem v Bruselu Rusku vzkázal, že bude muset Kyjevu své dodávky zemního plynu výrazně zlevnit, pokud chce konkurovat zvýšenému ukrajinskému dovozu z Evropské unie. 

Moskva jedná s Maďary…

Moskva ve svých jednáních o plynu pro Evropu cílí na Maďarsko. Země by se díky svým vysokým skladovacím kapacitám měla stát centrem distribuce ruského zemního plynu ve střední Evropě. V dnešním vydání ekonomického listu Napi Gazdaság to řekl ruský velvyslanec v Budapešti Vladimir Sergejev. 

Velvyslanec poukázal na to, že Maďarsko má pátý největší objem plynových zásobníků v Evropě o kapacitě téměř šesti miliard krychlových metrů a že získat roli distribučního uzlu v regionu je v zájmu země. „Úspěch tohoto projektu by pozvedl spolupráci obou zemí v energetice na bezprecedentní úroveň strategického partnerství,“ řekl Sergejev podle agentury Reuters. 

Minulý měsíc uzavřel ruský prezident Vladimir Putin s maďarským premiérem Viktorem Orbánem politickou dohodu o dodávkách ruského zemního plynu do Maďarska. Orbán poté sdělil, že objem plynu, který v maďarských zásobnících skladuje ruský monopolní vývozce plynu Gazprom, by se mohl zvýšit na tři miliardy kubíků z loňské úrovně 700 milionů kubíků. 

…a Turky

Maďarsko rovněž podporuje plynovod, který Rusko namísto zrušeného projektu South Stream plánuje s Tureckem. Z Turecka by měl plyn směřovat do jihovýchodní a střední Evropy. 

Podle Orbánových kritiků se maďarský premiér příliš sbližuje s Ruskem v době, kdy Evropská unie vyvíjí tlak na Moskvu kvůli jejímu přístupu k ukrajinské krizi. Orbán podobně jako někteří jiní středoevropští státníci kritizuje evropské sankce proti Rusku.

Newsletter