Dolar dnes ráno umazává část zisků nabraných po včerejším zasedání Fedu. Proti euru se obchoduje zpět nad hranicí 1,1700 EURUSD. Včerejší posílení dolaru posunulo korunu zpět k 25,40 za euro. Dnes ráno kurz nabírá zisky směrem pod tuto hranici.

Ukrajinská vláda se rozpadla, země stojí před předčasnými volbami

(Rozšířeno 17:49) Premiér ukrajinské vlády Arsenij Jaceňuk v parlamentu oznámil svou rezignaci poté, co vládu opustily dvě ze z účastněných stran. Prezident Petro Porošenko je dle agentury Bloomberg nakloněn předčasným volbám v zemi.

„Faktem je, že koalice se rozpadla, zákony nejsou prohlasovány, vojáci nemohou být zaplaceni, nemáme možnost naplnit zásobníky plynu…jaké možnosti teď máme?“ zeptal se v parlamentu premiér při své rezignaci. Účast ve vládě dnes „zabalily“ politické strany UDAR a Svoboda. „Není-li nová koalice a ta stávající se rozpadla, pak jsou vláda a premiér povinni odstoupit. Ohlašuji demisi v souvislosti s rozpadem koalice a zablokováním vládních návrhů,“ řekl Jaceňuk v parlamentu podle webu listu Ukrajinska pravda.

Současně se zapřisáhl, že se „za žádných okolností“ nepokusí vytvořit novou vládní koalici své strany Vlast s promoskevskými komunisty a Stranou regionů svrženého prezidenta Viktora Janukovyče.

Koalice pod vedením Jaceňuk vznikla v únoru letošního roku po pádu prezidenta Viktora Janukovyče. Od té doby narůstá konflikt s proruskými silami na východě země i Ruskem jako takovým. Šéf politického výzkumu v Razumkov Center Jakymenko odhadl, že volby na Ukrajině by mohly být v říjnu letošního roku.

Pokud do 30 dnů nevznikne nová koalice s podporou nejméně 226 ze 450 poslanců, prezident podle ústavy má právo rozpustit parlament a vypsat volby. Porošenko se již dříve vyslovil, že by se nové volby měly konat právě koncem října.

Šéf sněmovny Oleksandr Turčynov po Jaceňukově prohlášení o demisi vyzval strany UDAR a Svoboda, aby navrhli své kandidáty na „technického premiéra“, který by řídil vládu do parlamentních voleb. Podle agentury Interfax ujistil, že za tímto účelem je připraven kdykoliv svolat mimořádné zasedání sněmovny.

Newsletter