Tlaky na mírně silnější dolar přetrvávají. Neoslabil je ani včerejší Fed či pokles delších tržních sazeb. Vliv na kurz tak patrně má tržní sentiment ve znamení averze k riziku. Rizikově averzní nálada a silnější dolar představují rizika slabších měn regionu. Koruna po včerejším krátkém prolomení 26,00 za euro oslabila nad 26,10 za euro.

Ukrajinská vláda se rozpadla, země stojí před předčasnými volbami

(Rozšířeno 17:49) Premiér ukrajinské vlády Arsenij Jaceňuk v parlamentu oznámil svou rezignaci poté, co vládu opustily dvě ze z účastněných stran. Prezident Petro Porošenko je dle agentury Bloomberg nakloněn předčasným volbám v zemi.

„Faktem je, že koalice se rozpadla, zákony nejsou prohlasovány, vojáci nemohou být zaplaceni, nemáme možnost naplnit zásobníky plynu…jaké možnosti teď máme?“ zeptal se v parlamentu premiér při své rezignaci. Účast ve vládě dnes „zabalily“ politické strany UDAR a Svoboda. „Není-li nová koalice a ta stávající se rozpadla, pak jsou vláda a premiér povinni odstoupit. Ohlašuji demisi v souvislosti s rozpadem koalice a zablokováním vládních návrhů,“ řekl Jaceňuk v parlamentu podle webu listu Ukrajinska pravda.

Současně se zapřisáhl, že se „za žádných okolností“ nepokusí vytvořit novou vládní koalici své strany Vlast s promoskevskými komunisty a Stranou regionů svrženého prezidenta Viktora Janukovyče.

Koalice pod vedením Jaceňuk vznikla v únoru letošního roku po pádu prezidenta Viktora Janukovyče. Od té doby narůstá konflikt s proruskými silami na východě země i Ruskem jako takovým. Šéf politického výzkumu v Razumkov Center Jakymenko odhadl, že volby na Ukrajině by mohly být v říjnu letošního roku.

Pokud do 30 dnů nevznikne nová koalice s podporou nejméně 226 ze 450 poslanců, prezident podle ústavy má právo rozpustit parlament a vypsat volby. Porošenko se již dříve vyslovil, že by se nové volby měly konat právě koncem října.

Šéf sněmovny Oleksandr Turčynov po Jaceňukově prohlášení o demisi vyzval strany UDAR a Svoboda, aby navrhli své kandidáty na „technického premiéra“, který by řídil vládu do parlamentních voleb. Podle agentury Interfax ujistil, že za tímto účelem je připraven kdykoliv svolat mimořádné zasedání sněmovny.

Newsletter