Ukrajinské dilema: Válka, nebo rozhovory

Ukrajina se bude muset rozhodnout, válčit s Ruskem, nebo jednat diplomaticky o řešení konfliktu a udělat ústupky vzbouřencům, píše Wall Street Journal. Přitom ještě před týdnem se zdálo, že úspěšný postup ukrajinské armády na Doněck a Luhansk povede nejen k politickému vítězství kyjevské vlády Petra Porošenka. Na jihu země u Mariupolu však byla otevřena nová fronta a nasazena těžká, pravděpodobně ruská technika, což změnilo poměr sil.

Kyjev připouští, že do otevřené války s Ruskem prostě jít nemůže. Mírová dohoda a vyjednávání se separatisty, které ukrajinská vláda nazývá teroristy, tak může znamenat, že Ukrajina ztratí kontrolu nad průmyslovou východní částí země, což paralyzuje snahy vlády o větší integraci do Evropské unie, píše WSJ.

„V těchto těžkých časech po vojenském i diplomatickém krachu má náš prezident pouze málo možností a všechny jsou špatné,“ říká Vasil Filipčuk, dřívější ukrajinský vysoký diplomat. Ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov dnes řekl novinářům, že by Spojené státy měly moderovat ukrajinskou „válečnou stranu“, aby se podrobila novým podmínkám. Ruský prezident Vladimir Putin a jeho ukrajinský protějšek Petro Porošenko se dnes prý v telefonickém rozhovoru do značné míry shodli na způsobu řešení krize na Ukrajině. Informovala agentura Interfax.

Putin: Nehrajte si s jadernou mocností

Trhy padají. Dle Porošenka vtrhli na Ukrajinu Rusové

Nicméně je jasné, že Porošenko zřejmě ztratí svůj kredit, který si stačil za pár týdnů svého působení v prezidentské funkci získat. Bude pravděpodobně čelit silné opozici nacionalistů a stranám nakloněným Západu, pokud přistoupí na jakoukoliv autonomii pro východní Ukrajinu. Podle WSJ přitom separatisté už odvolali svůj návrh na autonomii v rámci Ukrajiny a chtějí skutečnou nezávislost.

Do Estonska dnes ráno přiletěl americký prezident Barack Obama. Setká se s prezidenty pobaltských států, které bude ujišťovat o podpoře NATO a odpoledne pronese projev k mezinárodní situaci. Ve čtvrtek a v pátek se potom Obama zúčastní summitu Severoatlantické aliance.

Newsletter