Ukrajinský parlament dal první zelenou sankcím proti Rusku

Ukrajinský parlament dnes v prvním čtení schválil návrh zákona na zavedení sankcí proti ruským společnostem a představitelům, podporujícím proruské separatisty na východě země. Na „černou listinu“ se prý má dostat 172 lidí a 65 podniků.

Ukrajina chystá sankce proti Rusku, mohou se dotknout i přepravy plynu

Vládní předloha dává ukrajinské Radě národní bezpečnosti a obrany právo zavést prakticky jakákoli sankční opatření včetně zmrazení účtů, zákazu přeletů letadel, blokování obchodních a licenčních smluv či zastavení tranzitu energetických surovin.

Právě možnost zastavení dodávek ropy a plynu do Evropy vyvolává obavy jak evropských zákazníků, tak ruských dodavatelů, kteří ukrajinské ropovody a plynovody využívají.

Ukrajinský premiér Jaceňuk dříve nevyloučil, že by se připravované sankce mohly dotknout i přepravy ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy. Tamní společnost Naftogaz ale včera uvedla, že je ochotna dál zajišťovat „bezproblémovou přepravu ruského plynu do Evropy“, i když Kyjev uvalí vlastní sankce na Rusko.

Zákon v prvním čtení podle agentury ITAR-TASS podpořilo 243 z celkem 450 poslanců. Druhé čtení by se prý mohlo konat už dnes.

Následky zavedení protiruských sankcí pro ukrajinskou ekonomiku podle premiéra Jaceňuka nejsou ničím ve srovnání s mrtvými ukrajinskými vojáky a civilisty, které „zabili teroristé podporovaní Ruskem“. „Jde o národní čest!“ citovala Jaceňuka agentura Interfax-Ukrajina.

Newsletter