Umělá inteligence, neuvěřitelné množství detailů. Co všechno umí 8K QLED?

Bude to další zásadní milník v evoluci televizního obrazu? Technologie 8K QLED přináší nový rozměr diváckého zážitku. A není to jen o rozlišení, roli dostane také umělá inteligence. Novou televizi s technologií 8K QLED uvádí na český a slovenský trh firma Alza ve spolupráci se společností Samsung. V horizontu tří čtyř let můžeme očekávat, že rozlišení 8K bude v prodejích televizí určitě dominovat, říká ve video rozhovoru pro server Roklen24 Aleš Toman, Business Unit Manager Alza.cz.

Už jenom to, že se jedná o 8K rozlišení, tak je to unikátní událost, protože je to světová premiéra. To, na co se naši diváci mohou těšit, je neuvěřitelné množství detailů a jemnou matici panelů, kde vlastně nerozeznají jednotlivé pixely, jednotlivé body televizoru,“ říká produktový manažer Samsung Martin Huba. „Díky tomu je obraz je jako ve skutečném světě, jako v realitě. Zákazník si může koupit jakkoliv velkou obrazovku až do velikosti 85 palců a bude mít naprosto jedinečný obrazový zážitek, který doposud nebyl možný,“ dodal.

Podle Huby ale tento televizor není jen o rozlišení. Pohání ho umělá inteligence. „V tomto případě funguje umělá inteligence tak, že vezme jakýkoliv zdrojový obsah signálu, ať je to z televize, z disku, z USB a převede ho, zrekonstruuje obraz do rozlišení 8K. Nejedná se o klasický „upscale“který známe ze 4K televizorů, ale je to skutečná rekonstrukce obrazu. To znamená, že umělá inteligence se dokáže podívat i do již proběhlých snímků, framů obrazu, analyzuje všechny tyto snímky a pomocí přesných algoritmů rekonstruuje finální obsah do posledního možného pixelu,“ říká Huba.

„8K technologie, neboli 8K rozlišení, je pro nás revoluční posun z pohledu velikosti rozlišení. Přeci jenom je čtyřnásobně větší než dnešní 4K. Tak jak bylo 4K rozlišení představeno před pěti šesti lety, tak nikdo neočekával, jak rychle se 4K rozšíří a stane se masovým rozlišením. Stejně tak můžeme očekávat v horizontu tří čtyř let, že rozlišení 8K bude v prodejích televizí určitě dominovat,“ říká Aleš Toman, Business Unit Manager Alza.cz.

Svou přelomovou 8K televizi Samsung poprvé představil letos v září na veletrhu IFA v Berlíně. 

Newsletter