Unipetrol nevyplatí za loňský rok dividendu

(Aktualizováno 16:03) Petrochemický holding Unipetrol nebude z loňského zisku vyplácet dividendu, rozhodla dnešní valná hromada. 95 procent z loňského zisku, tj. 891 mil. korun, dá firma na účet nerozděleného zisku minulých let, zbylých 5 procent půjde do rezervního fondu.

Finanční situace Unipetrolu byla podle představenstva firmy během několika uplynulých let pod tlakem obtížného makroekonomického prostředí. Vliv měly velmi slabé marže z rafinérií v loňském roce, dle šedá zóna s palivy v ČR a nižší rozdíl mezi cenami ropy Rebco a Brent.

Za celý rok 2013 Unipetrol hospodařil se ztrátou 1,396 miliardy korun po předloňské ztrátě 3,098 mld. Kč. Tržby firmy klesly o 7 % na 99,415 mld. Kč. Hlavním tvůrcem zisku byl stejně jako předloni petrochemický segment, v černých číslech zakončil i segment maloobchodu, zatímco rafinérský segment vykázal výraznou provozní ztrátu přes 1,7 mld. Kč. Letos společnost plánuje mimo jiné zvýšení prodejů v rafinérském a maloobchodním segmentu díky omezení tzv. Šedé zóny, investici do synergií nebo zvýšení tržního podílu maloobchodního segmentu.

V 1Q letošního roku se firma vrátila do čistého zisku a to ve výši 937 mil. Kč, výsledek nicméně ovlivnilo zaúčtování zisku z akvizice ve výši 1,186 mld. Kč v souvislosti s dokončením transakce v České rafinérské. Po očištění o efekt akvizice činil provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací (EBITDA) 540 mil. Kč.

Unipetrol, který z 63 procent ovládá polský PKN Orlen, se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. 

Unipetrolu se zavírá cesta k plné kontrole České rafinérské, podíl kupuje MOL

Newsletter