Unipetrolu se zavírá cesta k plné kontrole České rafinérské, podíl kupuje MOL

(Aktualizováno 12:15) Maďarský ropný a plynárenský koncern MOL podepsal dohodu o koupi menšinového podílu italského konkurenta Eni v České rafinérské, uvedl MOL. Přednostní právo na podíl má ale Unipetrol, který je většinovým vlastníkem České rafinérské. Podíl Eni činí 32,4 procenta. Finanční podmínky transakce nebyly zveřejněny, uvedla maďarská zpravodajská agentura MTI a agentura Reuters. Vedle toho se MOL s s Eni dohodl na převzetí sítě čerpacích stanic v České republice a na Slovensku a také na rumunském trhu.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) v dubnu agentuře Reuters řekl, že polská ropná společnost PKN Orlen, která ovládá Unipetrol, jedná o koupi podílu Eni v České rafinérské. Pokud by PKN podíl koupila, získal Unipetrol plnou kontrolu nad Českou rafinérskou.

Unipetrol již začátkem roku zvýšil v České rafinérské svůj podíl, když za více než 27 milionů dolarů koupil zhruba 16 procent akcií podniku od Shell, konkrétně společnosti Shell Overseas Investments.

Česká rafinérská je jediným zpracovatelem ropy a výrobcem ropných produktů v České republice. Provozuje rafinérie ropy v Litvínově a Kralupech nad Vltavou.

Skupina MOL působí ve více než 40 zemích světa a zaměstnává téměř 29 tisíc lidí. Provozuje čtyři rafinérie a dva petrochemické závody v rámci integrovaného řízení dodavatelského řetězce v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvatsku. Skupina MOL má také vlastní síť více než 1700 čerpacích stanic v 11 zemích střední a jihovýchodní Evropy.

Vedle podílu v České rafinérské MOL a Eni dohodly kopi 208 čerpacích stanic Agip v České republice, na Slovensku a v Rumunsku. Její maloobchodní síť tak vzroste na téměř 2000 čerpacích stanic v 11 zemích. Transakce podléhá schválení antimonopolním úřadem.

„Tato akvizice je milníkem v naší strategii v oblasti maloobchodu v zemích střední a východní Evropy. Průměrný prodej paliv na získaných čerpacích stanicích patří mezi tři nejvyšší v rámci mezinárodních společností působících v České republice,“ uvedl viceprezident MOL pro oblast maloobchodu Lars Höglund. 

MOL se stává druhým největším hráčem z pohledu velikosti sítě čerpacích stanic na českém trhu. Celkem 125 nových čerpacích stanic společně s 24 čerpacími stanicemi Slovnaft a 125 čerpacími stanicemi Pap Oil zajistí skupině více než 10% maloobchodní podíl na trhu. Jedničkou českého trhu je Benzina. „Skupina významně posílí svoje pokrytí maloobchodního trhu v Rumunsku a udělá velký krok k dalšímu posílení vnímání značky Slovnaft na Slovensku,“ dodal Höglund. Tam se maloobchodní síť firmy po koupi 41 čerpacích stanic Agip rozšíří na 253 čerpacích stanic. V Rumunsku bude MOL po integraci 42 čerpacích stanic Agip provozovat 189 čerpacích stanic.

Newsletter