Uprchlíci berou země OECD útokem, zájem o azyl byl rekordní

V 35 zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) loni požádalo o azyl 1,65 milionu lidí, což je nejvíce od založení organizace v roce 1960. Více než tři čtvrtiny žádostí o azyl připadají na evropské země OECD, vyplývá ze zprávy, kterou organizace představila. Členem OECD je i Česko.

Počet žádostí o azyl se loni v porovnání s rokem 2014 zdvojnásobil, za což může zejména dlouhotrvající konflikt v Sýrii. Právě Syřané tvoří největší část žadatelů o azyl, loni jich bylo 370.000, tedy trojnásobek oproti roku 2014 a dokonce šestinásobek proti roku 2013. Na stupňující se dopady tamní války ukazuje i to, že do některých zemí přišlo za loňské třetí čtvrtletí více syrských uprchlíků než za celý předloňský rok.

Vedle Syřanů v zemích OECD nejčastěji o azyl žádali Afghánci (250.000) a Iráčané (180.000).

 

 

Tato čísla přitom, jak upozorňuje více než 400stránková zpráva OECD, neukazují celou skutečnost. Do zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj totiž loni přišlo ještě výrazně více běženců, ne všichni ale stačili požádat o azyl.

Navíc existují členské země jako například Turecko, které hostí obrovské množství uprchlíků a poskytují jim ochranu, ale neregistrují jejich žádosti o azyl. Do Turecka od roku 2011 do konce roku 2015 dorazilo přes 2,3 milionu syrských běženců, oficiálně jich o azyl požádalo však jen 9000.

 

Newsletter