Úroky v USA by mohly jít brzy nahoru, dolar má znovu prostor růst

Koruna otevírá v posledním obchodním dni tohoto týdne mírným posílením na úroveň 27,47 Kč za euro, k americkému dolaru potom na 20,18 Kč za dolar. Dolar včera reagoval na údaje po poklesu amerického HDP za první čtvrtletí, vrátil se nad hladinu 1,3600 a aktuálně se obchoduje na kurzu 1,3616 EURUSD.

Revize amerického HDP za první čtvrtletí přinesla při očekávání negativního přepočtení z +0,1 % na anualizovaných -0,5 % pokles rovnou dvojnásobný proti očekávání, o rovné jedno procento. Negativní reakce dolaru na takto očividně špatné číslo byla jen vlažná. Investoři totiž dávají vše za vinu silné zimě a očekávají silný vzestup HDP za 2. čtvrtletí. Aktuálnější indikátory, než je HDP za 1Q, totiž opravdu signalizují vzestup. Například počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden poklesl na 300 tisíc. Z tohoto úhlu pohledu budou důležitá dnešní odpolední makrodata – index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (očekává se růst na 82,5 bodu), osobní příjmy a osobní výdaje za duben (očekává se +0,3 %, resp. +0,2 %), indexy nákupních manažerů a večer potom projevy zástupců Fedu Lackera, Willimase a Plossera.

Šéfka kansaského Fedu Esther George ve čtvrtek v noci na Stanfordské univerzitě řekla, že by úrokové sazby v USA měly začít růst brzy po ukončení programu nákupu dluhopisů. Jde o poměrně razantní jestřábí komentář, který kontrastuje se spíše holubičím stanoviskem předsedkyně Fedu Janet Yellen. Podle George příliš nízké úrokové sazby na trhu zvyšují rizika na jiných (například akciových) trzích, kde dochází ke rizikové honbě po výnosech.

Dnes ráno zveřejněné údaje o maloobchodních tržbách v Německu, které v dubnu poklesly o 0,9 % meziměsíčně, ale meziročně byly o 3,4 % výše, neměly na kurz eura bezprostřední vliv.

Vývoj dolaru k japonskému jenu je víceméně stabilní v pásmu 101,46 až 101,76 USDJPY. V noci zveřejněné údaje o japonské inflaci mírně posílily jen. Spotřebitelské ceny v Japonsku v dubnu vzrostly meziročně o 3,2 %.

Dolar dnes opět bude bojovat o hladinu 1,3600 EURUSD a v případě dobrých odpoledních makrodat ze Spojených států tuto úroveň překoná.

Newsletter