Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0660 za euro. Koruna včera oslabila zpět nad 25,20 za euro.

USA a Velká hospodářská krize vol. II

Vývoj globální ekonomiky byl během první poloviny letošního roku stabilní, ale i přesto se najdou experti, z jejichž úst zní chmurné předpovědi. Ředitel Morgan Creek Capital, Mark Yusko, věří tomu, že jsme na cestě k podobnému osudu jako při Velké hospodářské krizi. Pro CNBC uvedl, že tenhle podzim se začnou „věci“ opravdu hýbat.

„Jsem přesvědčený, že jsme na cestě ke stejnému období, jako když byl v letech 1928-1929 prezidentem Herbert Hoover. Dnes je prezidentem Trump. Podobnost? Oba neměli žádné zkušenosti s vysokou politikou a republikánským Kongresem. Oba měli také velké sliby, přičemž hodně z nich nebylo realizováno. Podzim bude tou dobou, kdy si lidé uvědomí, že se situace neodehrává tak, jak si mysleli a v co doufali,“ uvedl Yusko.

Ekonom dále argumentoval jednak ochabujícím růstem, stejně tak i obdobím podzimu, které bývá pro americkou ekonomiku obvykle slabé. „Na podzim se dočkáme dalších důkazů zpomalujícího růstu, který nám utíká mezi prsty. Růstové prostředí je místo, do kterého chtějí lidé investovat. Jenže naprostá většina ekonomického boomu je ale pozorována na rozvojových trzích a v rozvojových státech,“ argumentoval. Podle Yuska je tak velice obtížné hledat ideální investiční prostředí ve vyspělých zemích, obzvláště když vidíte, že se zisky ve Spojených státech amerických od roku 2012 nikam výrazně neposunuly.

 

Mark Yusko dále uvedl zajímavý argument na adresu většiny optimistických analytiků. Dle jeho slov hodně expertů na začátku letošního roku očekávalo, že rozvojové trhy si povedou hůře než americký trh. To se však prozatím nestalo. V roce 2017 výnos iShares MSCI Emerging Markets ETF, který je navázán na velké a středně velké akciové tituly rozvojových trhů, vzrostl už o 18 procent. Americký akciový index S&P 500 si však připsal pouze o osm procent.

Další krach je za dveřmi, potvrzuje schovaný prediktor recesí

Yuskovým posledním argumentem byly trendy, které prý zatlačí úrokové míry na nižší úrovně, čímž zmírní atraktivitu investic do vyspělých trhů a přesunou ještě více kapitálu do těch rozvojových. Největšími zabijáky jsou prý demografie Ameriky, Evropy a Japonska, vysoké dluhy a deflace.

QE v plném proudu: Kolik vládního dluhu vlastní centrální banky?

Newsletter