USA: Robustní růst, ošemetné akcie

Americká ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí tempem 4,2 procenta, rychleji než se očekávalo. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali ve střední hodnotě růst 3,9 procenta v ročním vyjádření. Takže výsledek zřetelně předčil očekávání. Připočteme k tomu zprávu z posledních dnů, že klíčový index amerických burz, ukazatel Standard & Poor’s 500, poprvé v historii překonal hranici 2000 bodů. Oživení americké ekonomky je tedy dost robustní.      

Americká ekonomika roste ještě dravěji. Podporou zisky firem i investice

Americký index S&P 500 pokořil závěrem 2.000 bodů. Best Buy -7 %, koblihy +8 %

Přesto se nabízí otázka, zda bude pokračovat i nadále. Je totiž třeba říci, že třeba trh práce v USA ještě zdaleka není v optimálním stavu. Přesto nová čísla k HDP budou pro americkou centrální banku dalším potvrzením toho, že s postupným ukončováním nekonvenčních zásahů v oblasti měnové politiky má směle pokračovat podle plánu, spíše rychleji než pomaleji. Uvidíme, jak se s tím vypořádá právě akciový trh.

Firmy totiž v uplynulé době využívaly prostředí rekordně nízkých úrokových měr a extrémně výhodného zadlužování se a uchylovaly se k odkupu svých vlastních akcií. Tím vyháněly cenu oněch akcií vzhůru a rovněž v souhrnu vyháněly vzhůru hodnoty celkových burzovních indexů, například právě ukazatele Standard & Poor’s 500. S tím však bude při eventuálním zpřísnění měnové politiky konec. Už v letošním druhém čtvrtletí se zpětné odkupy akcií propadly mezičtvrtletně o dvacet procent.  Mohlo by se tedy nakonec ukázat, že celý akciový trh je v bublině. To by mělo neblahé psychologické dopady na širší ekonomiku, jelikož by vyšlo najevo, že oživení bylo minimálně z podstatné části dáno pouze rozvolněnou měnovou politikou – lidově řečeno tiskem nových peněz –, a nikoli fundamentálně, růstem produktivity apod.

Tuto hrozbu nelze podceňovat. Byť názory na to, zda je americký akciový trh v bublině či ne, se různí. Pravděpodobné však je, že si v nadcházející době projde minimálně určitou korekcí. Investice do amerických akcií je tedy momentálně vysoce ošemetnou záležitostí.

Newsletter