Úsměv, prosím! Platba pomocí selfie letos už i v ČR

Společnost MasterCard plánuje v České republice ještě v letošním roce zavést autorizaci on-line plateb prostřednictvím selfie snímku tváře uživatele mobilního telefonu. V současnosti jedná s několika tuzemskými bankami o zavedení služby. Dnes to na veletrhu Mobile World Congress řekl generální ředitel MasterCard ČR a Slovensko Miroslav Lukeš.

Takzvanou selfie pay už MasterCard nabízí například v Nizozemsku. „Ověřili jsme si, že to je právně možné. V současnosti jednáme s několika partnery,“ řekl Lukeš. V Česku již funguje autorizace plateb prostřednictvím otisku prstu v mobilním telefonu.

FinTech Daily: Umění a blockchain, Mastercard a „selfie“

U své mobilní peněženky Masterpass, kterou v Česku využívá přes 100 tisíc lidí, firma chystá rozšířené použití. V současnosti lze jejím prostřednictvím platit například ve vybraných obchodech nebo za pohonné hmoty, v budoucnu by to měl být například nákup občerstvení nebo jídla v restauracích, platba za vstupenky, úhrada parkovného nebo nákup jízdenek na hromadnou dopravu. Součástí Masterpassu bude i možnost provedení karetních plateb mezi lidmi prostřednictvím služby MasterCard Personal payments.

Podle Lukeše je v Česku fenoménem používání bezkontaktních platebních karet, které tvoří 83 procent transakcí, což je nejvíce v Evropě. Použití mobilních telefonů k bezkontaktním platbám prostřednictvím technologie NFC by se mělo do roka rozšířit ze stávajících desítek tisíc používaných zařízení na stovky tisíc.

„Uživatelé placení prostřednictvím mobilů jsou mnohem aktivnější než u běžných platebních karet,“ dodal Lukeš.

V Česku je přes 11 milionů platebních karet, z toho sedm milionů provozuje MasterCard. Ročně se prostřednictvím platebních karet uskuteční zhruba půl miliardy transakcí.

Selfie na Snapchatu? Nejlépe pomocí dronu

Newsletter