Úterní předehra před čtvrteční ECB. Sazby můžou narůst o 50 bodů

Zdroj: Depositphotos

Agentura Reuters dnes citovala neoficiální zdroje z ECB, podle kterých bude Rada guvernérů na čtvrtečním zasedání debatovat o zvýšení sazeb o 25, nebo 50 bodů. Z reakce trhů je patrné překvapení. Euro sílí, tržní sazby rostou.

Zmínky o možnosti zvýšení sazeb ECB o 50 bodů na červencovém zasedání padaly již dříve. Šlo zejména o největší jestřáby z Rady guvernérů. Později však svou rétoriku zmírnili, trh tudíž počítal s avizovanými 25 body.

U sazeb je zajímavý menší nárůst italských výnosů oproti německým. Zde zřejmě úřaduje zmínka o novém nástroji proti fragmentaci. Ten dle zdrojů nebude podmínkami navázán na program ESM, jako tomu bylo například u OMT. Vidina flexibility a mírnějších podmínek je pro italské výnosy zásadní.

Eurové peněžní trhy zaceňují zvýšení sazeb ECB o 100 bodů do září. Rada guvernérů by dle našeho názoru měla zvýšit sazby o 50 bodů v červenci, přiznat chybu, že forward guidance nastavila špatně, a připustit možnost zvýšení sazeb klidně i o 75 bodů v září. Slibem nezarmoutí a pomůže jí to utáhnout podmínky financování skrze vyšší tržní sazby, a především o něco silnější euro. Alespoň krátkodobě.

Rizika výhledu jsou ale stále na straně slabší evropské ekonomiky, které se ECB bude muset přizpůsobit. Výhledy zvýšení sazeb do konce letošního roku o více než 180 bodů jsou tak passé. Zůstávají i rizika slabšího eura. Makroekonomické prostředí bude to, co bude hrát klíčovou roli. ECB musí reagovat co nejdříve, pak už nebude mít prostor.

 

Zdroj: Reuters, Bloomberg, TradingView

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter