Euro proti dolaru zisky nerozšiřuje. Obchoduje se těsně pod 1,1900 EURUSD. Měny regionu drží zisky. Koruna krátce zpevnila pod 25,55 za euro, část zisků ale poté odevzdala.

Útraty Američanů že rostou? Přivřené peněženky strhávají dolar

AKTUALIZOVÁNO: Maloobchodní tržby ve Spojených státech v červenci nečekaně meziměsíčně stagnovaly. Na sklonku týdne tak zasadily úder trhům a dolaru. Euro v okamžité odezvě posiluje od 1,1150 výrazně nad 1,1200 k americkému dolaru. Futures ukazují negativní zahájení obchodů s akciemi na Wall Street. Proč?

Od pátečních dat se očekávalo potvrzení, že spotřeba Američanů plynule roste. Opak je pravdou, peněženky se v červenci přivřely. Jde o další zklamání po údajích o celkovém růstu americké ekonomiky, tedy HDP, dva týdny zpět. Od maloobchodních tržeb byl očekáván růst o 0,4 procenta, nenaplnil se však žádný. Tržby očištěné o volatilní položky aut a energií pak klesly o 0,3 procenta místo očekávaného 0,1% růstu.

Špatná čísla z americké ekonomiky, HDP rostl jen o 1,2 %

Poklesu celkových maloobchodních tržeb v červenci zabránily právě vyšší výdaje na automobily a nábytek. Spotřebitelské výdaje i nadále podporuje příznivý vývoj trhu práce. Ekonomika Spojených států v červenci vytvořila asi 255 tisíc nových pracovních míst, mnohem víc, než se očekávalo.

Akademie: O tom, kdo je srdcem americké ekonomiky

Spolu s daty z amerického maloobchodu byla zveřejněna čísla o výrobních cenách. Ty rovněž nečekaně předvedly pokles, konkrétně o 0,3 procenta, místo očekávaného růstu o 0,2 procenta vůči červnu. Bez volatilních položek potravin a energií se dostavila stagnace místo očekávaného 0,2% růstu.

Newsletter