Útraty Američanů že rostou? Přivřené peněženky strhávají dolar

AKTUALIZOVÁNO: Maloobchodní tržby ve Spojených státech v červenci nečekaně meziměsíčně stagnovaly. Na sklonku týdne tak zasadily úder trhům a dolaru. Euro v okamžité odezvě posiluje od 1,1150 výrazně nad 1,1200 k americkému dolaru. Futures ukazují negativní zahájení obchodů s akciemi na Wall Street. Proč?

Od pátečních dat se očekávalo potvrzení, že spotřeba Američanů plynule roste. Opak je pravdou, peněženky se v červenci přivřely. Jde o další zklamání po údajích o celkovém růstu americké ekonomiky, tedy HDP, dva týdny zpět. Od maloobchodních tržeb byl očekáván růst o 0,4 procenta, nenaplnil se však žádný. Tržby očištěné o volatilní položky aut a energií pak klesly o 0,3 procenta místo očekávaného 0,1% růstu.

Špatná čísla z americké ekonomiky, HDP rostl jen o 1,2 %

Poklesu celkových maloobchodních tržeb v červenci zabránily právě vyšší výdaje na automobily a nábytek. Spotřebitelské výdaje i nadále podporuje příznivý vývoj trhu práce. Ekonomika Spojených států v červenci vytvořila asi 255 tisíc nových pracovních míst, mnohem víc, než se očekávalo.

Akademie: O tom, kdo je srdcem americké ekonomiky

Spolu s daty z amerického maloobchodu byla zveřejněna čísla o výrobních cenách. Ty rovněž nečekaně předvedly pokles, konkrétně o 0,3 procenta, místo očekávaného růstu o 0,2 procenta vůči červnu. Bez volatilních položek potravin a energií se dostavila stagnace místo očekávaného 0,2% růstu.

Newsletter