Úvod trhů bude vlažný, slabost ukázaly ekonomiky Německa i Francie

Pražská burza by dnes po včerejší rally měla otvírat opatrně, bez výraznější změny. Investoři budou vyčkávat na další údaje z ekonomiky, o nichž si lze ale udělat obrázek již z ranních čísel z Německa a Francie. Dopoledne bude zveřejněn HDP za druhé čtvrtletí eurozóny. Mnohé ale už pověděl nečekaný 0,2% pokles německé ekonomiky a stejně tak nečekaná opětovná stagnace Francie ve srovnání s optimističtěji naladěnými odhady trhu. Začínají sílit obavy z nedávno přijatých sankcích vůči Rusku, které začínají mít negativní dopad na celou evropskou ekonomiku. Cestu k dalšímu zpřísnění sankcí vůči Rusku přitom včera otevřely Spojené státy.

Špatné zprávy z Evropy: Německá ekonomika klesla, Francie stagnuje

ČEZ by dnes mohly ovlivnit další výsledky významného konkurenta, kterým je německý RWE. Energetika by měla pokračovat nad metou 600 korun za akcii.

Německé energetické skupině RWE klesl provozní zisk za letošní první pololetí o 40 procent na 2,27 miliardy eur. Podobně jako ve výsledcích ČEZ to RWE zdůvodnila mírnou zimou a s ní spojenou nízkou poptávkou po vytápění a také nadále nízkými cenami na trzích s elektřinou.

Bankovní zástupci by dnes měli zahajovat bez výraznějších změn. Špatné zprávy se na Erste v souvislosti Maďarska objevily již včera, kdy Moody’s snížila rating tamní divize Erste. Následně S&P zhoršila hodnocení Erste, Raiffeisen i UniCredit v Rakousku, návazně na nový zákon, který znamená zapojení bank do sanace Hypo Alpe Adria.

Standard & Poor’s srazila rating Erste, Raiffeisen a UniCredit kvůli zatažení do záchrany Hypo Alpe

Výraznou ztrátu oznámila polská JSW, největší producent koksovatelného uhlí v EU, sledovaná vůči NWR. Počítá se ztrátou také celoroční.

Největší evropský producent koksovatelného uhlí JSW je ve ztrátě

Newsletter