V bankovním sektoru odstartoval nebezpečný dominový efekt

Zdroj: Depositphotos

V USA se znovu rozhořely obavy místních bank, aniž by k tomu existoval zjevný spouštěcí impuls. Sektor i nadále trápí strukturální problémy a regulační orgány nabízejí jen krátkodobou úlevu. Riziko dalších runů na banky a jejich úzké vazby na investiční nemovitosti jasně ukazují zranitelnost celého bankovního sektoru a naznačuje, že může dojít k dalšímu zpřísnění úvěrových podmínek.

Americké regionální banky čelí hrozbě dalších runů

Opětovné vzplanutí obav o americké regionální banky možná překvapilo svým načasováním, ale rozhodně ne trendem samotným. Úleva, která zavládla po záchraně First Republic Bank, měla jen krátké trvání a nezájem o akcie regionálních bank po uzavření dohody s JPMorgan patrně ještě povzbudil obchodníky spekulující na pokles cen. Bankovní sektor i nadále trápí strukturální problémy, mezi něž patří i fakt, že značnou část portfolia tvoří cenné papíry držené do splatnosti (což může v tuto chvíli znamenat značné ztráty), a také velký podíl nepojištěných vkladů. To jsou všechny vklady přesahující limit 250 000 USD pojištěný vládní korporací FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation). Situaci ještě komplikují zvýšené náklady na pojištění u FDIC.

Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank
Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank, S&P

vybírat své prostředky. Takové vybírání vkladů se může proměnit v sebenaplňující proroctví a způsobit run na banku. V konečném důsledku pak přežití bank nezáleží na jejich skutečné síle, ale na tom, nakolik vnímají masy, které jim svěřují svoje peníze, bankovní vklady jako bezpečné.

S tím, jak se banky snaží navýšit objem depozit, se zároveň musí vyrovnat s rostoucí konkurencí. Zvyšující se úrokové sazby dělají z dluhopisů, fondů peněžního trhu a další investic lukrativnější způsob zhodnocení peněz firem i jednotlivců. Banky navíc čelí i riziku dalšího zpřísnění regulace.

Hrozící problémy s investičními nemovitostmi

Tlak na akcie bank zvyšují mimo jiné i jejich vazby na investiční nemovitosti, jež mohou napovědět, které další banky jsou v ohrožení. I viceprezident Berkshire Hathaway Charlie Munger nedávno varoval před nadcházející bouří  na americkém trhu s investičními nemovitostmi. Podle něj dojde k propadu jejich cen, zatímco jsou americké banky „plné“ dle jeho názoru „nenávratných půjček“.

Vzhledem ke stále častější možnosti pracovat z domova, případně v nějakém hybridním režimu, je jedním z významných zdrojů rizika segment kancelářských prostor. Rostoucí ceny půjček navíc komplikují život vlastníkům nemovitostí a ztěžují financování mnoha staveb. Pokud developeři nebudou splácet půjčky, může to být pro zainteresované americké úvěrové instituce velká rána, a to může mít i vcelku rychlý a přímý dopad na poskytování bankovních úvěrů v rámci celé ekonomiky.

Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank
Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank

Průzkum evropských bankovních úvěrů vysílá varovné signály

V úterý byl také zveřejněn průzkum bankovních úvěrů realizovaný ECB v 1. čtvrtletí 2023, z něhož vyplývá, že úvěrové podmínky bank eurozóny v oblasti půjček a úvěrových rámců pro obchodní podniky v tomto čtvrtletí znovu výrazně zpřísnily a tempo jejich zpřísňování je nejvyšší od krize veřejného dluhu eurozóny v roce 2011. Banky navíc hlásí i další výrazné čisté zpřísnění úvěrových podmínek u půjček na bydlení. Za nižší objem nových půjček ale nemůže jen strana nabídky, ale i slabší poptávka. Čistá poptávka firem po úvěrech v 1. kvartále 2023 výrazně poklesla kvůli vysokým úrokovým sazbám. Inflace zůstává i nadále vysoká, zejména v sektoru služeb, a zdá se, že narůstají obavy z ekonomických důsledků nedávného zpřísnění.

Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank
Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank, ECB

Vyhlídky v oblasti likvidity se zhoršují

Za nedávné posílení trhu částečně mohlo náhlé navýšení likvidity. Centrální banky totiž napumpovaly do ekonomik zhruba 1 bilion USD. Šlo mimo jiné o nový prostředek zajištění likvidity, jehož prostřednictvím Fed zareagoval na krizi Silicon Valley Bank, o nákupy japonských vládních dluhopisů ze strany Bank of Japan a o nedostatečně razantní kvantitativní zpřísňování ze strany ECB.

Od konce ledna už americké ministerstvo financí vybralo ze svého účtu u Fedu zhruba 500 miliard USD, ale tento zdroj likvidity nyní vysychá, protože na účtu zbývá necelých 100 miliard. Musíme naopak počítat s rizikem úbytku likvidity, protože se objevují obavy ohledně dluhového stropu a ECB zrychluje kvantitativní zpřísňování. Pravděpodobná je i změna politiky BOJ. Částečnou kompenzaci může zajistit uvolňování ze strany čínské centrální banky, ale to bude patrně omezené a cílené.

Riziko ekonomických důsledků

Regionální banky ve Spojených státech mohou i nadále čelit odlivu vkladů. Níže uvedený graf ukazuje postupný pokles objemu depozit vyplývající z výsledků za 1. čtvrtletí. Riziko systémové krize sice zůstává i nadále nízké, je ale třeba sledovat, které další regionální banky mohou čelit hrozbě runu.

Pravděpodobné je i další zpřísnění úvěrových podmínek, neboť banky budou v nadcházejících měsících ve svých obchodních aktivitách konzervativnější a budou se snažit udržet si kapitál. Fed již informoval o prudkém propadu komerčních úvěrových aktivit v posledních dvou březnových týdnech, a to zejména u menších bank. Totéž naznačuje i ECB. Větší opatrnost mezi bankami může vést k útlumu obchodních aktivit, a zvýšit tak pravděpodobnost recese. To by ohrozilo zejména firmy, které jsou více závislé na externím financování.

Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank
Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank

Zdroj: Bloomberg, Saxo Bank 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter