V Belgii zastřelili člena ochranky jaderné elektrárny

AKTUALIZOVÁNO – V belgickém městě Charleroi byl zastřelen člen bezpečnostní služby působící v belgických jaderných provozech. Vrah či vrahové mu ukradli jeho služební kartu. Uvedl to dnes web belgického deníku La Dernière Heure. Stalo se tak krátce po úterních atentátech v Bruselu a podle listu to vyvolalo obavy bezpečnostních složek, podle kterých jaderné elektrárny patří v Belgii k možným cílům teroristů. Prokurátor v Charleroi ale vzápětí prohlásil, že čin nesouvisí s terorismem a že zavražděný o svoji služební kartu nepřišel.​​

Vražda, o které úřady neinformovaly veřejnost, se stala ve čtvrtek večer. Služební karta byla rychle deaktivována a hledá se odpověď na otázku, zda byla motivem zločinu.

Policejní mluvčí agentuře Reuters řekla, že případ nebude komentovat s ohledem na probíhající vyšetřování. Podle listu Le Soir byla oběť jedním ze strážců v jaderném ústavu Fleurus jižně od Bruselu. Muže podle listu někdo zabil, když se procházel se svým psem.

Teror v Evropě: už včera bylo pozdě

Podle zdrojů deníku je tato možnost tak pravděpodobná, že by justiční orgány byly raději, kdyby se tento zneklidňující incident nedostal na veřejnost. „Informace ale prosákla ze strany Charleroi,“ dodal list. Policejní mluvčí agentuře Reuters řekla, že případ nebude komentovat s ohledem na probíhající vyšetřování.

Deník La Derniére Heure ve čtvrtek napsal, že bratři Khalid a Brahim El Bakraouiovi, kteří se v úterý odpálili na bruselském letišti a v bruselském metru, sledovali ředitele belgického střediska pro výzkum jaderné energetiky (SCK/CEN). Natáčeli ho skrytou kamerou krátce po loňských listopadových teroristických atentátech v Paříži. Hodiny trvající záběry, na kterých je zachycen průřez ředitelovým dnem, nalezli policisté při jedné z razií.

V Belgii, která je od atentátů ve zvýšené pohotovosti, zprávy médií podle Reuters oživují obavy z toho, že by islamisté mohli získat jaderný materiál či plánovat útok na některé jaderné zařízení v zemi.

Úterní atentáty v Bruselu připravily o život 31 lidí a stovky osob utrpěly zranění.

Newsletter