V Česku je nejvíc volných míst a nejméně uchazečů od Lehmanů

AKTUALIZOVÁNO: Nezaměstnanost v Česku v srpnu po červencovém růstu na 5,4 procenta klesla na 5,3 procenta. Většina analytiků čekala stagnaci. Uchazečů o zaměstnání bylo ke konci měsíce 388.474. To je nejméně za srpen od roku 2008. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

Volných míst je přes 139.000, nejvíce za posledních osm let. Loni činil podíl nezaměstnaných v srpnu 6,2 procenta. Nezaměstnanost letos od února klesala, až v červenci se pokles přerušil. Většina analytiků odhadovala, že v srpnu zůstane podíl nezaměstnaných stejný jako v předchozím měsíci, někteří nevylučovali pokles na 5,3 procenta.

„V ekonomice je nyní nejvyšší počet volných pracovních pozic od září 2008, tedy od měsíce, v němž zkolabovala investiční banka Lehman Brothers a začala kritická fáze světové finanční krize se všemi svými důsledky. Na jedno volné pracovní místo letos v srpnu připadalo nejméně uchazečů, 2,8, od října 2008. Míra růstu volných pracovních míst předčí pokles míry nezaměstnanosti (připomeňme, že v červnu činila míra nezaměstnanosti jen 5,2 procenta), což svědčí o tom, že zaměstnavatelům se nedaří nalézat vhodně kvalifikované zaměstnance. Tato situace pokračovala i v srpnu,“ uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. 

Míra nezaměstnanosti dle něj tak nyní vypovídá o stavu na trhu práce jen neúplně, neboť do určité míry odráží také právě strukturu kvalifikovanosti. „Pokud by ta plně odpovídala potřebám zaměstnavatelů, míra nezaměstnanosti by byla ještě nižší. Zaměstnavatelé přitom vhodné uchazeče hledají stále obtížněji, ostatně první známky tohoto fenoménu byly patrné již loni v létě. To vytváří tlak na růst mezd, které ve druhém pololetí vykážou o něco rychlejší růst než v pololetí prvém.  K uvedenému vývoji míry nezaměstnanosti v srpnu přispěl svým dílem pochopitelně i příliv nových absolventů na pracovní trh. Zejména absolventi vysokých škol mají ovšem lepší vyhlídky na uspokojivé začlenění se na trh práce než jejich předchůdci v uplynulých zhruba sedmi letech. Za celý rok vykáže míra nezaměstnanosti hodnotu 5,6 procenta,“ odhaduje Kovanda.

Podle Úřadu práce ČR jsou stále v plném proudu sezonní práce, které vývoj na trhu ovlivňují. S jejich ukončováním a příchodem absolventů ze škol bude v následujících měsících nezaměstnanost stagnovat, nebo mírně stoupat, uvedl úřad.

„Zaměstnanost ve druhém čtvrtletí dosáhla další historicky nejvyšší úrovně, zatímco nezaměstnanost je jedna z nejnižších v celé Evropské unii. To se již začíná promítat do tlaku na růst mezd. Ty se ve druhém čtvrtletí zaměstnancům reálně zvýšily o 3,7 %. Výše mzdy dosáhla dokonce druhé historicky nejvyšší úrovně. To slibuje další slušný růst spotřeby domácností, která by měla opět převzít roli hlavního tahouna domácího růstu,“ poznamenala ekonomka Komerční banky Jana Steckerová.

„Navzdory snížené aktivitě na trhu práce během prázdnin nadále rostl počet volných pracovních míst, a to i v regionech, kde je nezaměstnanost nejvyšší. Například Ústecký kraj hlásí historické maximum od roku 2001 – 8092 volných pozic,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost v republice má Ústecký kraj, a výjimkou nebyl s 8,2 procenta ani srpen. I v Ústeckém kraji ale podíl nezaměstnaných proti červenci klesl. Naopak nejnižší nezaměstnanost zaznamenal Úřad práce opět v Plzeňském kraji, kde činila stejně jako v červenci 3,8 procenta. O druhé místo se dělí s 3,9 procenta Praha, Jihočeský kraj a Královéhradecký kraj.

Z okresů mělo v srpnu nejnižší nezaměstnanost se dvěma procenty Rychnovsko, nejvyšší s 10,8 procenta Mostecko. Poměr uchazečů k volným pracovním místům byl nejnižší také na Rychnovsku, kde na jedno místo připadalo 0,8 uchazeče. Nejvíce lidí na jedno místo bylo na Karvinsku, a to 14,4.

Zaměstnavatelé měli v srpnu největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, v těžbě a stavebnictví, montážní dělníky, kováře a nástrojáře, řidiče, pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy, kuchaře, slévače, svářeče, prodavače či obsluhu pojízdných zařízení. Tradičně velká je podle úřadu poptávka po technických profesích napříč všemi obory.

Newsletter