Česká nálada se zhoršila. Zbytek Evropy ovládl optimismus

Klíčové body

  • Ekonomická nálada v eurozóně je poprvé od loňského léta nad dlouhodobým průměrem.
  • Česká republika je vedle Estonska jedinou zemí EU, kde se v březnu ekonomická nálada zhoršila.
  • Zádrhel s fondem obnovy a pomalé tempo vakcinace vyvíjí tlak na euro.
Zdroj: Depositphotos

Ekonomický sentiment v eurozóně vzrostl nad očekávání. Potvrdily to výsledky průzkumu Evropské komise. Březnový indikátor sentimentu vzrostl o 7,6 bodů na konečných 101 bodů. Pozitivní výsledky zaznamenal indikátor ekonomického sentimentu i v rámci celé Evropské unie, kde rostl o 6,9 bodů na rovných 100 bodů. Poprvé od propuknutí pandemie viru Covid-19 tak v Evropské unii posílil ekonomický sentiment na dlouhodobý průměr. V případě eurozóny dokonce 1 bod nad dlouhodobý průměr.

Ekonomický sentiment v rámci EU rostl u spotřebitelů, ale také ve všech měřených sektorech ekonomiky – průmysl, služby, maloobchod, stavebnictví. Posílení sentimentu v jednotlivých sektorech se v zásadě podobalo situaci z léta 2020, kdy došlo v rámci Evropy ke krátké, ale přesto svižné ekonomické obnově.

Pozitivních výsledků se Evropská unie dočkala i v oblasti zaměstnanosti. Očekávání na trhu práce měřena indexem EEI posílila o 6,1 bodů oproti únoru na konečných 98 bodů, což je výsledek dva body pod dlouhodobým průměrem. V rámci eurozóny došlo k svižnějšímu posílení proti únoru o 6,8 bodů na celkových 97,7 bodů.

V rámci jednotlivých ekonomik Evropské unie zaznamenalo nejvýraznější posílení ekonomického sentimentu Německo, kde meziměsíčně indikátor vzrostl o 7,9 bodů na 103,7 bodů. Z šesti největších ekonomik EU je tak jedinou zemí, kde indikátor ekonomického sentimentu převyšuje dlouhodobý průměr.

Zprávy z České republiky nejsou zdaleka tak pozitivní. Domácí indikátor ekonomického sentimentu oproti únoru klesl o 3,9 bodů na 83,3 bodů. To z České republiky dělá vedle Estonska jedinou zemi Evropské unie, kde došlo v březnu ke zhoršení ekonomické nálady. Meziměsíční pokles se vyhnul pouze maloobchodu a stavebnictví, kde se nálada velmi mírně zlepšila. Propadlo se rovněž očekávání na trhu práce, které kleslo z únorových 93,9 bodů na březnových 90 bodů. Za zhoršením celkové nálady lze hledat nedodržení slibu české vlády o trvání přísnějších pravidel a obecně špatně průhledné rozhodovací procesy při řešení pandemické krize.

Nárůst počtu nových případů v zemích eurozóny a s ním spojené zpřísňování opatření např. v Holandsku, Itálii a Francii vyvíjí tlak na slabší euro, které je už tak dlouhodobě pod vlivem pomalého tempa očkování proti viru COVID. Pomalejší vakcinace přispívá k rozevření pomyslných nůžek ekonomické obnovy mezi Evropou a Spojenými státy, což kurz společné měny nutně reflektuje například z titulu diferenciálu tržních sazeb.

Vedle problémů spojených s pandemií došlo také k zádrhelu při ratifikaci Evropského fondu obnovy. Německému prezidentovi Steinmeierovi zabránilo rozhodnutí německého ústavního soudu v podpisu celého plánu. Zpoždění fiskálního stimulu v rámci fondu obnovy znamená zpomalení ekonomické obnovy v rámci EU.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1722 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,34 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1693 do 1,1789 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,14 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,05 až 26,21 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,13 až 22,36 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter