V eurozóně nečekaně zavládla horší nálada spotřebitelů i firem

Důvěra v ekonomiku eurozóny v červnu nečekaně zeslábla. Souhrnný index sentimentu klesl z květnového revidovaného údaje 102,6 bodu na 102 bodů, oznámila Evropská komise. Ekonomové oslovení agenturou Bloomberg přitom předpokládali naopak zlepšení důvěry, respektive nárůst indexu na 103 bodů.

V právě končícím měsíci došlo k poklesu optimismu mezi spotřebiteli i v průmyslu. Subindex důvěry v průmyslovém sektoru se snížil na -4,3 z -3,1 bodu v květnu, zatímco v případě spotřebitelů nastal pokles na -7,5 bodu. Rostla pouze důvěra v sektoru služeb a to z 3,8 na 4,2 bodu.

Eurostat začátkem měsíce potvrdil, že mezičtvrtletní růst ekonomiky eurozóny v letošním prvním kvartále zpomalil na 0,2 procenta z 0,3 procenta v závěru loňského roku. Eurozóna se jen pomalu zotavuje ze své nejdelší recese, která trvala rok a půl a skončila v loňském druhém čtvrtletí. ECB tento měsíc předpověděla, že za rok 2014 posílí ekonomika měnového celku o procento, ačkoli ještě v březnu počítala s růstem o 1,2 procenta. Příští rok by měla dle ECB zrychlit na 1,7 procenta. Ekonomové v průzkumu Bloomberg očekávají růst 0,3% tempem ve druhém i třetím kvartále a jeho zrychlení na 0,4 % ve 4Q14.  

Nálada v Německu je horší, než se čekalo. Dolar však dále ztrácí

ECB snižuje sazby a využívá další munice. Čeká dlouhodobě nízkou inflaci (+komentář ekonoma)

Nálada spotřebitelů v Německu nejvýš za sedm a půl roku

Newsletter